Wieloodłamowe złamanie trzonów kości przedramienia

w październiku doszło u mnie do wieloodłamowego złamania obu trzonów kości przedramienia z przemieszczeniem. W kości promieniowej mam 5 śrub, w łokciowej (złamana w dwóch miejscach)12 innych (są to płytki AO, jedna tytanowa a druga z innego materiału). Co do usunięcia zespolenia stwierdzono, że mam tych śrub za dużo i ponieważ jestem osobą szczupłą kość po usunięciu zespolenia będzie jak "plaster miodu" i będzie bardziej narażona na urazy, złamania i powikłania. Czy to naprawdę jest możliwe?

Szanowna Pani. W mojej praktyce zalecam usunięcie zespoleń z trzonów kości promieniowej po upływie 2 lat od złamania. Wcześniej - mogą zdarzyć się ponowne złamania. Pozdrawiam. Paweł Nowicki.

Lek. PaweĹ Nowicki

Szanowna Pani, Wszystkie śruby i płytki, jako ciało obce, powinny być usunięte. W sytuacji takiej, jak Pani, dokonuje się tego stopniowo (kilka zabiegów). Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg.