Wiotkość płatków zastawki dwudzielnej

Witam,miałam robione echo serca i stwierdzono wiotkość płatków zastawki dwudzielnej,wiotkość przegrody miedzyprzedsionkowej i tendencje do hiperkinezy i stąd moje pytanie co to oznacza? dziękuje za odpowiedz :)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wynik badania należy oceniać całościowo i w porównaniu z poprzednim badaniem ECHO. Jakkolwiek wiotkość płatków zastawki dwudzielnej - mitralnej bez istotnej niedomykalności nie jest ważną nieprawidłowością. Tak samo wiotkość przegrody międzykomorowej bez przecieku nie wymaga pilnej interwencji i nie powinno stanowić zagrożenia dla życia czy zdrowia. Nie przedstawiła Pani wyniku frakcji wyrzutowej (EF), która ma bardzo duże znaczenie. Normą jest sytuacja gdy wynik EF znajduje się w granicy 55-70%, wówczas można skłaniać się do stwierdzenia, że serce jest wydolne. Ogólnie wynik nie jest zły i w zasadzie wykryte zmiany nie powinny powodować męczliwości i duszności, ale nie można tego wykluczyć. Podsumowując, Pani sytuacja nie wymaga pilnej interwencji, warto pozostać pod kontrolą kardiologa i co kilka lat wykonać badanie ECHO serca. Jeśli tolerancja wysiłku pogorszy się, wówczas należy skonsultować problem z kardiologiem, gdyż może to świadczyć o narastaniu niedomykalności zastawki mitralnej. Pozdrawiam serdecznie!