Wirus HPV a szczepienie

Dzień dobry, Proszę mi powiedzieć, czy dla osoby zainfekowanej hpv typem 16 i 6 wskazane jest szczepienie. Czy szczepionka w takiej sytuacji ma jakieś walory terapeutyczne i czy dla zarażonej osoby jest bezpieczna? wirus hpv 16 został stwierdzony na podstawie wymazu z szyjki macicy badaniem mRna wykonanym pół roku temu(infekcja przetrwała, obecne onkogeny E6 i E7), wirus hpv 6 został stwierdzony badaniem dna wirusa hpv przez wymaz z policzka dwa miesiące temu. dziękuję

warunkiem skuteczności szczepionki jest np. brak cech dysplastycznych na szyjce macicy, Nie stwierdzono skuteczności terapeutycznej szczepionki na HPV więc można się szczepić ale oczywiście to nie usunie wirusa. za to może ochronić przed infekcją innymi typami ( reakcja krzyżowa).