Czy guzek tarczycy ulegnie zezłośliwieniu?

Witam, 1,4 roku temu (grudzień 2010) przypadkowo wykryto u mnie guzek tarczycy. Opis USG: prawy płat 58x18x17mm, lewy płat 55x17x19mm, cieśń 5mm. W płacie lewym, w biegunie dolnym, widoczny słabo odgraniczony, niehomogenny, o unaczynieniu miąższu, obszar lity o średnicy ok. 5mm. W pozostałym zakresie gruczoł o prawidłowym miąższu i unaczynieniu. Wyniki Krwi: TSH - 2,5; FT4 - 11,30; FT3--. 7 miesięcy później (lipiec 2011) powtórzyłam badania USG i krwi. Opis USG: prawy płat 55x14x18mm, lewy płat 53x17x18, cieśń 4mm Poza tym wynik badania USG jak poprzednio (jak 7 miesięcy wcześniej). Wyniki krwi: TSH - 3,06; FT4 - 10,71; FT£--. 10 miesięcy później (maj 2012) powtórzyłam badania USG i krwi. Opis USG: prawy płat 15,4x16,6x51,4mm, lewy plat 14,3x16,7x51,5mm. W lewym płacie ognisko hipoechogeniczne o nierównych obrysach wielkości 6,7x5,1x3,7mm, unaczyniony na obwodzie w badaniu dopplerowskim. Cieśń 3mm. Poza tym oba płaty normoechogeniczne. Wyniki krwi: TSH - 2,32; FT4 - 14,40; FT3 - 4,69.

Dodam, że poprzednie badania USG były wykonywane na jednym aparacie, natomiast ostatnie zostało wykonane na aparacie bardzo czułym używanym do biopsji cienkoiglowej. Zdaje sobie sprawę, że hipoechogeniczność, nierówne brzegi oraz to, że guzek ma tendencję wzrostową powoduje, że jest on "podejrzany" i gotowy na biopsję. Moje pytanie to: Jak bardzo podejrzany jest ten guzek z opisu całej "historii" tego guzka. Czy mogę jeszcze poczekać z biopsją? Czy to, iż nie wpływa on (na razie) na pracę hormonów stawia go w gorszej sytuacji? Czy jest szansa, że taka zmiana może być łagodna. Dodam, że guzek pojawił się zaraz po ciąży (tak przypuszczam). Z góry dziękuję za odpowiedź.

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam! Opisywane w USG zmiany i wykonane badania laboratoryjne mogą sugerować wole guzkowe nietoksyczne. W ocenie wskazań do biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) uwzględnia się szereg czynników zarówno klinicznych jak i parametrów wyniku badania USG. W Pani przypadku w badaniu USG nie stwierdzono bezpośrednich wskazań do wykonania BAC, czyli powiększenia węzłów chłonnych, naciekania torebki gruczołu, mikrozwapnień czy szybkiego powiększania guzka. Stwierdzono natomiast nieregularność obrysów i hipoechogeniczność guzka co odznacza się mniejszą wartością predykcyjną. Dotychczasowa obserwacja oraz wykonane badania może sugerować, że jest to zmiana o niewysokim ryzyku złośliwości i najlepszym rozwiązaniem może być dalsza obserwacja - kontrola u endokrynologa i USG co 6-12 miesięcy. Brak zaburzeń hormonalnych nie jest jednoznacznym czynnikiem wskazującym na histopatologiczny charakter zmiany, natomiast pozwala sądzić, że guzek jest nietoksyczny i w przyszłości można ograniczyć badanie laboratoryjne jedynie to oznaczenia TSH. Proponuję pozostać pod opieką endokrynologa, w tej chwili zmiana nie wykazuje cech wysokiego ryzyka złośliwości i najlepszym postępowaniem wydaje się być obserwacja. Pozdrawiam serdecznie!