Jakie jest ryzyko, że znów zaszłam w ciążę?

Witam! 5 miesięcy temu urodziłam córeczkę. Karmiłam piersią tylko przez 4 tygodnie. 5 dni po połogu dostałam miesiączkę, kolejna miesiączka pojawiła się 28 dni później. Trzecia miesiączka spóźniła mi się jakiś tydzień. Po tej miesiączce współżyłam z mężem raz bez zabezpieczenia, ale w połowie stosunku przerwaliśmy, także był to stosunek przerywany. Zdarzyło się to mniej więcej 10 maja, a miesiączkę mniej więcej powinnam dostać 19 maja. Dziś jest 26 maj także spóźnia mi sie 8 dni i boję się, że jestem znów w ciąży. Robiłam 2 testy ciążowe i oby dwa wskazały wynik negatywny (czyli brak ciąży). Mam pytanie, czy po tym zdarzeniu mogłam zajść w ciążę? I ile może mi sie spóźnić okres. Proszę o szybką odpowiedź. Dodam jeszcze, że ostatnio towarzyszył mi stres egzaminami. Z góry dziękuję.

Witam serdecznie! Przyczyn opóźnienia miesiączki może być wiele. Najczęstszymi są problemy młodych mam - niedospanie, niedożywienie, osłabienie itp. Nie bez znaczenia pozostaje stres, który jak sama Pani wspomina, w minionym miesiącu niewątpliwie miał miejsce. Stosunek przerywany na pewno nie należy do skutecznych metod zabezpieczenia, o ile za takowy może w ogóle być uznany. Ryzyko ciąży w opisanej sytuacji zatem istnieje. Ze względu na dwukrotny negatywny wynik testu ciążę z dużym prawdopodobieństwem możemy wykluczyć. Z Pani opisu wnioskuję, że oba testy wykonane zostały co najmniej 14 dni od zbliżenia. Oznacza to, że oba wyniki można uznać za miarodajne. Fizjologicznie cykl może wydłużyć się o 14 dni. Brak krwawienia przy negatywnych wynikach testów powinny być wskazaniem do konsultacji ginekologicznej. Pozdrawiam