Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po zmianie godziny ich przyjmowania

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne Jasmin. To już trzecie opakowanie. Na początku tego opakowania postanowiłam przesunąć godzinę, o której biorę tabletkę. W związku z tym wzięłam ją jeden dzień wcześniej o godzinie 10:30 do południa. Dwie godziny później zjadłam suszone śliwki i chyba przez to (nie znajduję innej przyczyny), około 19 wieczorem miałam (jeden raz) bardzo rzadki stolec. Z obawy, że ta tabletka nie zadziałała, kolejną wzięłam następnego dnia o godzinie 7 rano, tak jak robiłam to do tej pory, przy dwóch wcześniejszych opakowaniach. W ten sposób mam pewność, ze przy zachowaniu siedmiodniowej przerwy (zakładając, że tabletka, którą wzięłam o jeden dzień wcześniej nie zadziałała) utrzymuję skuteczność preparatu. Moją obawą jest to, co mam zrobić pod koniec aktualnego opakowania. Czy mogę policzyć 21 dni od tabletki wziętej o 7 rano - czyli po prostu wziąć kolejną tabletkę z następnego opakowania (wiem, że każda z nich ma dokładnie taki sam skład) i potem zrobić siedmiodniową przerwę. I jaki skutek będzie to miało jeśli tabletka wzięta 0 10:30 mimo biegunki zadziałała. Czy wówczas wzięcie dodatkowej jednej tabletki wpłynie na wystąpienie okresu związanego z przerwą? Co powinnam zrobić, żeby zachować skuteczność działania tabletek i nie zaburzyć cyklu? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam serdecznie, w opisanej sytuacji nie było wskazań do przyjmowania dodatkowej tabletki. Przyjmuje się, że tabletka ulega całkowitemu wchłonięciu w przeciągu 4 godzin. Wystąpienie ostrej biegunki czy wymiotów jedynie w tym okresie wymaga zastosowania się do dodatkowych zaleceń producenta. W obecnej sytuacji ma Pani dwa wyjścia. Pierwsze, może Pani zakończyć obecne opakowanie po 20 dniach, po czym wykonać 7-dniową przerwę i dalej stosować preparat zgodnie z zaleceniami. Możliwość druga to wykupienie dodatkowego opakowania preparatu i pożyczenie jednej tabletki, tak by obecny cykl trwał równo 21 dni. Oba rozwiązania są skuteczne, dają Pani pełne zabezpieczenie nie rozregulowując przy tym gospodarki hormonalnej. Decyzja o opiera się wyłącznie o ewentualną zmianę dnia rozpoczynania nowych opakowań tabletek (w przypadku pierwszego rozwiązania będzie to dzień wcześniej). Przyjęcie dodatkowej tabletki nie powinno wywołać działań niepożądanych. Pozdrawiam.