Czy przesunięcie czasu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych o godzinę zmniejsza ich skuteczność?

Witam, biorę właśnie trzecie opakowanie leku Yasmin. Zawsze brałam tabletkę bardzo punktualnie. Ostatnio (w czternastym dniu brania tego opakowania) przez przypadek zdarzyło się, że wzięłam ją o godzinę wcześniej. Czy taka zmiana ma jakiekolwiek znaczenie, jeśli chodzi o zabezpieczenie (czy zostanie ono zachowane w ostatnim dniu brania tabletek z tego opakowania oraz podczas przerwy)? Co mam zrobić - czy pomimo że biorę tabletkę teraz o godzinę wcześniej, będę mogła być spokojna, że jestem zabezpieczona do końca opakowania i podczas siedmiodniowej przerwy? Czy powinnam teraz codziennie brać lek z około 10-20minutowym opóźnieniem, tak aby ostatnią tabletkę antykoncepcyjną wziąć o wcześniejszej porze? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Witam! W opisanej sytuacji nie doszło do zmniejszenia skuteczności ochrony antykoncepcyjnej. Niewielkie (1-2 godzinne) przesunięcia w porze przyjęcia tabletki nie wpływają na skuteczność ochrony. Może Pani pozostać przy nowej porze stosowania tabletki lub też powrócić do poprzedniej pory. Ta jednogodzinna różnica nie powinna mieć wpływu na skuteczność antykoncepcji, która powinna być zachowana zarówno teraz jak i podczas 7-dniowej przerwy. Pozdrawiam serdecznie!