Czy bolesny guzek z tyłu szyi to rak?

Witam! Byłam dzisiaj u lekarza, bo mam guzka małego z tyłu na szyi, przy dotknięciu boli. Pani doktor kazała mi zrobić w poniedziałek morfologię i iść do onkologa. Czy mogą to być komórki nowotworowe lub rak?

Witam! Na podstawie samego opisu niestety trudno stwierdzić jaka może być najbardziej prawdopodobna przyczyna. Konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu chorobowego, szczegółowe badanie fizykalne oraz ewentualne badania dodatkowe: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, OB, CRP. Wówczas można będzie powiedzieć coś więcej na temat przyczyny. W różnicowaniu samej zmiany należy uwzględnić powiększony węzeł chłonny oraz guz. Bolesność stwierdzonej zmiany jest optymistyczną przesłanką, stanowiącą jedną z cech węzła powiększonego na skutek infekcji okolicy drenowanej przez dany węzeł lub infekcji dotykającej samego węzła. Proponuję zgłosić się jak najszybciej do lekarza rodzinnego w celu wykonania niezbędnych badań. Pozdrawiam serdecznie!