Czy mimo wad wrodzonych u płodu mam szanse na donoszenie ciąży?

Witam! Byłam na USG u mojego lekarza, który stwierdził nieprawdziwości w rozwoju płodu i skierował mnie na USG genetyczne, tam lekarz niestety potwierdził, że jest bardzo źle, oto wynik: Wiek ciąży 10+6 (na podstawie CRL )- 40mm; Wiek ciąży 12+4 na postawie BPD - 17mm; zarys główki - nieprawidłowy; zarys tułowia - prawidłowy; zarys kończyn - nieprawidłowy; przezierność karku - 4,5mm; kość nosowa - niewidoczna; Dł. kości szczękowej - 4mm; Dł. pęcherza - 3mm; Przepływy w przewodzie żylnym (DV): fala ujemna A, prędkość fali A 25cm/s; Ocena serca - obraz 4 jam nieprawidłowy. Badanie przeprowadzał doświadczony starszy lekarz, powiedział też że dzidziuś ma dużą przepuklinę pępowinową, torbiel (ale dokładnie nie pamiętam fachowej nazwy), widoczny płyn w brzuszku, brak robaka w mózgu i w ogóle obraz mózgu jest nieprawidłowy, są jakieś braki. Lekarz nie dał mi nadziei, pocieszał mnie że można zawsze zacząć od nowa, mój ginekolog po konsultacji z tym lekarzem, rozmawiał ze mną bardzo długo i spokojnie - on był spokojny, bo ja płakałam, już nawet nie mam siły płakać. Byłam tak załamana, że nie zdążyłam go dokładnie zapytać co oznaczają pojedyncze pomiary, bardzo proszę o interpretację. Lekarz powiedział, że nie donoszę ciąży i mam się spodziewać najgorszego.

Witam serdecznie! Niewątpliwie przytoczony opis badania nie jest satysfakcjonujący. Pojedyncze odchylenia zwykle dają nadzieję na donoszenie ciąży i urodzenie dziecka z założeniem podjęcia ewentualnego leczenia chirurgicznego po porodzie. Przy powyższym opisie nie ma wątpliwości, że doszło do nieprawidłowego wykształceniu narządów wielu układów co przemawia za wystąpieniem wady genetycznej. Dokładny opis badania może wykonać jedynie lekarz przeprowadzający badanie, który widział płód. Osobiście nie mogę się wypowiedzieć na temat "nieprawidłowego zarysu główki czy kończyn". Najprawdopodobniej kości maluszka nie są wykształcone prawidłowo, są nierówne, niesymetryczne. Nie swoim zapytaniu nie napisała Pani, w którym tygodniu ciąży (licząc na podstawie daty ostatniej miesiączki) wykonywane było badanie, co uniemożliwia miarodajną ocenę przytoczonych parametrów. Jak widać wiek ciąży wynikający z długości ciemieniowo-siedzeniowej i wymiary dwuciemieniowego główki różni się, aż o 2 tygodnie, co przemawia za rozwojem nieprawidłowym, niesymetrycznym. Z powyższych na pewno na największą uwagę zasługuje wartość przezierności karkowej (NB), która wynosi aż 4,5. Przyjmuje się, iż wartość ta nie powinna przekraczać 2,5. Podana wielkość przemawia za 18-krotnym zwiększeniem ryzyka występowania trisomii płodu. Brak robaka mózgu jest z kolei wadą rozwojową będącą składową wielu zaburzeń i wad genetycznych, wiążących się z opóźnieniem umysłowym różnego stopnia czy brakiem kontroli mięśni. Pełen obraz badania przemawia za zespołem genetycznym możliwym do rozpoznania jedynie na podstawie badań. W podobnych sytuacjach faktycznie najczęściej dochodzi poronienia. Nawet jeżeli uda się Pani donosić ciążę, to ze względu na mnogość wad wrodzonych dziecko niestety nie ma szans na przeżycie. Pozdrawiam