Czy mam szanse na urodzenie zdrowego dziecka?

Witam, chciałam zasięgnąć porady względem mojej ciąży. Badanie zostało wykonane w wieku ciążowym 29 tygodni +3 dni. Biometria jaką wykonali mi w jednej z poradni jest taka: BPD 71,8; FOD 94,0; HC 260,4; AC 211,7; FL 45,3; BPD/ FOD 0,76; HC/AC 1,23; BPD/FL 1,58; przypuszczalna masa płodu 860g (z tym że u mojego lekarza prowadzącego w tym samym dniu wyszło 900 g), czynność serca płodu obecna, ruchy płodu w normie, płyn owodniowy w normie, pępowina trójnaczyniowa, głowa prawidłowy kształt czaszki, mózgowie obraz półkul, komór bocznych, śródmózgowia i tylnego dołu czaszki prawidłowy, twarz bez rozszczepu; obraz oczu, nosa i żuchwy prawidłowy, kręgosłup obraz kręgosłupa prawidłowy, szyja/skóra brak obrzęku skóry/wodniaka karku, klatka piersiowa klatka piersiowa i płuca prawidłowe, serce obraz 4 jam serca prawidłowy, powłoki brzuszne obraz prawidłowy, układ pokarmowy prawidłowy, układ moczowy obraz nerek i układu moczowego prawidłowy, kończyny obraz kończyn górnych i dolnych prawidłowy. Left Humerus 40,7, Left Radius 35,0, Left Ulna 39,5, Left Tibia 42,4. Stwierdzono dysproporcje pomiędzy wiekiem ciążowym a długością wszystkich kości długich, obwodem brzucha (poniżej 5 perycentyla) i wymiarami głowy (w niższym stopniu poniżej 20 perycentyla). W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić: genetycznie małe dziecko, nieprawidłowości genetyczne, genetycznie uwarunkowane wady kośćca. IUGR wykluczono na podstawie prawidłowych przepływów obwodowych i prawidłowej ilości płynu owodniowego.

W USG 3D w wieku ciążowym 19 tygodni + 6 dni Biometria wynosiła BPD 50,6; FOD 60,0; HC 173,7; CM 4,1; THD 20,5. Komora boczna 4,8; AC 147,0; FL 29,2. Kość ramienna 28,0 BPD/FOD 0,84 HC/AC 1,18 BPD/FL 1,73 przypuszczalna masa płodu 303g. Napisałam wszystko jak jest na wynikach, pytanie moje brzmi, czy dzidziuś ma szanse na to żeby urodzić sie zdrowym i silnym dzieckiem? Lekarze poinformowali mnie o możliwości wystąpienia zespołu Downa i karłowatości. Jestem przerażona, cała ciąża przebiegała prawidłowo, natomiast na sam koniec ciąży dowiaduję się o takim zagrożeniu? Jak to możliwe, że przez cały okres kiedy odbywałam wizyty u lekarza nic nie zostało wykryte, nawet najmniejsze nieprawidłowości. 31 maja mam stawić się do lekarza na kolejne badanie USG, a ja mam wrażenie, że psychicznie nie dotrwam do jutra. Zaznaczyłam lekarzom o tym, że moja waga jest bardzo niska, ciążę zaczynałam od 43 kg. Mam 160 cm, mój mąż również ma około 170 i jako dziecko bardzo niską wagę. W rodzinie tak samo nie ma wysokich osób. Opisałam całość tak jak ja to widzę, chcę żeby ktoś ocenił całość, a nie tylko wyniki norm książkowych. Porównał dwa badania w różnym czasie i ocenił, czy czy są jakieś szanse na zdrowiutką dziewczynkę i przede wszystkim liczę na jakieś dobre słowo otuchy. Z góry dziękuję i trzymam kciuki.

Witam serdecznie! Przytoczone wyniki badań sugerują niesymetryczny wzrost płodu. Podane parametry faktycznie mogą sugerować występowanie zaburzeń genetycznych, w tym zaburzeń kośćca. Ze względu na brak odchyleń w budowie kości nosowej, prawidłową budowę serca i innych narządów, zespół Downa wydaje się być mało prawdopodobny. Pyta Pani, czy jest szansa na urodzenie zdrowego dziecka. Oczywiście, że tak! Profesorowie na studiach często powtarzali - w medycynie, jak w kinie, wszystko jest możliwe! Proszę pamiętać, że badanie USG jest badaniem subiektywnym, którego wynik zależy od wielu czynników, w tym aparatu ultrasonograficznego, jak i doświadczenia lekarza wykonującego badanie. Dla Pani najważniejszą informacją powinny stanowić dane na temat prawidłowej budowy narządów wewnętrznych oraz zachowanej ciągłości powłok. Brak zaburzeń rozwoju powyższych struktur z dużym prawdopodobieństwem pozwala wykluczyć aberracje chromosomowe oraz istotnie podwyższa szanse przeżycia i prawidłowego rozwoju dziecka. Fakt, iż w Państwa rodzinie dominują osoby niskiego i średniego wzrostu nie pozostaje bez znaczenia. Nie można jednak pomijać najistotniejszej kwestii, jaką jest nieproporcjonalny wzrost maluszka. Tego typu odchylenia zwykle mają jednak jakąś przyczynę i wymagają dalszych badań. Z tego też względu radziłabym spokojnie poczekać na kolejne badanie, na podstawie którego zapewne będzie można powiedzieć coś więcej. Pozdrawiam