Czy to może być rak jelita grubego?

Witam! Chciałbym przedstawić swoją historię i zaczerpnąć rady. Zacznę od tego, że jestem mężczyzną i mam 23 lata. Wszystko zaczęło się 4 lata temu, kiedy czułem się ciągle wyczerpany, nie potrafiłem się wyspać. Zrobiłem podstawowe badania i oto te wyniki: WBC 7,3 4,8-10,8 Lymph 3,2 0,6-3,4 Mid 0,7 0-1,8 Gran 3,4 2-6,9 Lymph% 44,1 20-50 Mid% 9,8 0,1-12 Gran% 46,1 37-70 HGB 16,3 12,7-17,2 RBC 6,03 4,7-6,1 HCT 49,6 37-54 MCV 82,3 80-97 MCH 28,1 27-34 MCHC 34,2 32-37 RDW-CV 13,4 11,5-14,8 RDW-SD 40 35-56 PLT 246 130-400 MPV 14,4 7-14 PDW 15,5 15-17 PCT 0,354 0,108-0,282 Glukoza 105,13 70-110 TSH 6,07 0,39-6,16 Ob 4 1-10 Wyniki skonsultowałem z lekarzem pierwszego kontaktu, powiedział że wszystko ok, zalecił wizytę u endokrynologa (byłem nic nie stwierdził). Po roku powtórzyłem badania wyniki były bardzo zbliżone do tych poprzednich jednak miałem jeszcze jedno dodatkowe badanie. Cholesterol całkowity 287 140-200 Triglicerydy 314 1-150 Wyniki po raz kolejny skonsultowałem z lekarzem, który zapisał mi tabletki na obniżenie cholesterolu.

W tamtym czasie zacząłem również się niepokoić krwią na papierze toaletowym (występowała co jakiś czas od kilkunastu miesięcy, ale jakoś się tym nie przejmowałem). Postanowiłem się udać do lekarza prywatnie, był to gastrolog - specjalista chorób wewnętrznych. Podczas tej wizyty USG: Wątroba o jednorodnej prawidłowej strukturze echa, niepowiększona. Pęcherzyk żółciowy echo ujemny, bez złogów. PŻW, żyła wrotna, trzustka, śledziona, obie nerki, pęcherz moczowy, gruczoł krokowy prawidłowe. Tarczyca o jednorodnej prawidłowej strukturze echa, bez zmian. Miałem również wykonaną rektoskopię: niewielkie wyprzenie wokół odbytu. Drobna szczelina. Niewielka bolesność palpacyjna i nierówna ściana kanału odbytu. Koloskop wprowadzono do dalszej części bańki odbytnicy. W kanale odbytu na godz. 12 – pasmowate zaczerwienienie śluzówki, kriche. Bańka prawidłowa. Wynik EKG - bez zmian - przyspieszona akcja serca. Dostałem leki na cholesterol Lipanthyl i maść Proctosedon i Prurigio l3. Podczas stosowania Proctosedonu objawy ustąpiły. Jednak po kilku dniach od odstawienia maści objawy powróciły i krew na papierze występuję co jakiś czas do dziś, oprócz tego odczuwam pieczenie i czasami świąd. Po 3 miesiącach od wizyty powtórzyłem badania krwi zgodnie z zaleceniami lekarza. Wyniki prezentowały się następująco: GGTP 14 10-71 Cholesterol cał 5,34 1,45 LDL 3,11

Co w takiej sytuacji robić? Czy koniecznie jest wykonanie kolonoskopii? - Według mnie, aby zakończyć ostatecznie diagnostykę należałoby jednak wykonać kolonoskopię, skoro test na krew utajoną wychodzi dodatni. Trudno mi doradzać w takich sytuacjach bez bezpośredniego badania pacjenta. Może warto byłoby jeszcze w tej sprawie skonsultować się z proktologiem. Czy jest możliwe, żebym miał raka jelita grubego? - Wątpię, aby w Pana wieku i z takimi tylko dolegliwościami jak Pan przedstawia był to rak jelita grubego. Nic w tym kierunku nie sugeruje. Wystarczająca jest kolonoskopia, aby dokładnie przekonać się czy rak istnieje czy też nie. Czy lekarz mógł coś pominąć? - Myślę, że na pewno lekarz zbadał Pana dokładnie i niczego nie pominął. Na pewno wydał odpowiednie zalecenia i wskazał odpowiedni sposób działania. Miał Pan już tyle badań, że na pewno nic nie zostało pominięte oprócz ewentualnej kolonoskopii. Dlaczego nie wykonał kolonoskopii tylko rektoskopię? Czy to wystarczy? - To decyzja indywidualna każdego lekarza. Tak zadecydował po bezpośrednim badaniu. Według niego to było wystarczające. Ja też mogę podjąć jakieś decyzje dopiero po bezpośrednim badaniu pacjenta, a nie na podstawie samego opisu przypadku. Z reguły w przypadku dolegliwości jakie Pan opisuje rektoskopia jest wystarczająca.