Jak utrzymać ciążę?

Witam,

dziś poszłam do pani ginekolog na wizytę, gdyż ostatni okres miałam 21.04 2012 a dziś mamy 4.06.2012 i nadal nie mam. Zrobiłam sobie dwa testy ciążowe i oba wyszły negatywnie, więc ciąże od razu wykluczyłam, jednak pani doktor zrobiła mi USG i wykryła u mnie pęcherzyk 0,24 cm, więc bardzo malutki i powiedziała, że to prawdopodobnie ciąża, ale żeby to potwierdzić muszę przyjść za dwa tygodnie. Powiedziała też, że jeżeli to ciąża to jest zagrożona, bo pęcherzyk jest blisko ujścia szyjki macicy. Dodam, że dopiero od 3 dni zaczęły mnie boleć piersi i mam jakieś upławy takie biało-żółte. Czy rzeczywiście to jest możliwe żebym mogła być w ciąży biorąc pod uwagę moją ostatnią miesiączkę?

Dodam też, że pani dr wykryła u mnie torbiel jajnika lewego taki 2,5 na 2,5 cm, ale powiedziała, że dopóki nie potwierdzimy ciąży nie może go leczyć, bo jeśli potwierdzi się ciąża to torbielka sama zniknie. Czy takie ułożenie pęcherzyka jest niebezpieczne i jakie jest prawdopodobieństwo poronienia. Co muszę robić, żeby nie stracić ciąży.

Witam serdecznie!

Trudno udzielić Pani wiarygodnej odpowiedzi bez możliwości wykonania, czy choćby analizy opisu badania USG. Na podstawie Pani opisu ciąża wydaje się być mało prawdopodobna. W dniu badania była Pani bowiem w 7 tygodniu i 3 dniu ciąży licząc od daty ostatniej miesiączki. Na tym etapie pęcherzyk ciążowy jest zwykle większy. Zwykle widoczny jest już zarodek z czynnością serca. Jeżeli zależy Pani na wcześniejszym potwierdzeniu/wykluczeniu ciąży, może Pani oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej. Dodatni wynik będzie świadczył o dokonanym zapłodnieniu. Jeżeli test ciążowy z krwi lub badanie USG potwierdzą ciążę konieczne będzie dokładne wymierzenie zarodka. W Pani zapytaniu nie precyzuje Pani lokalizacji pęcherzyka, co utrudnia określenie rokowań. Na pewno niskie zagnieżdżenie zarodka niesie za sobą ryzyko poronienia. W podobnych sytuacjach zaleca się oszczędzający tryb życia, przynajmniej w pierwszych tygodniach ciąży. Dokładne zalecenia może ustalić jednak lekarz, który ma możliwość dokładnego zaznajomienia się z Pani sytuacją. Pozdrawiam