Witam jakie korzyści daje picie herbaty pokrzywowej?

Witam serdecznie,

pokrzywa to prawdziwa królowa ziół, nie ma chyba drugiego takiego zioła, które miało by tak szerokie spektrum działania, mozna by się pokusić o stwierdzenie, że jest prawie na wszystkie schorzenia. Na uczelni słuchając wykładów zastanawialiśmy się na co nie jest pokrzywa ;)
Mówiąc w skrócie to : ziele/liść pokrzywy zawiera kwasy organiczne, fenolokwasy, flawonoidy, garbniki, sole potasu, magnez, siarkę, zelazo, sterole, beta-karoten, witaminy: K, C, B, chlorofil (1%). W związku z tym działa :moczopędnie, saluretycznie, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwcukrzycowo (zmniejsza glikemię poposiłkową), przeciwkrwotocznie, zwiększa ilość hemoglobiny i czerwonych krwinek, słabo obniża ciśnienie, stymuluje procesy regeneracji tkanek. Zewnętrznie : przeciwłojotokowo, przeciwtrądzikowo, wzmacniająco na cebulki włosów, przeciwłupieżowo.

pozdrawiam !

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Jak najbardziej zgadzam się z "przedmówcą". Pokrzywa to bogate źródło witamin, składników mineralnych i polifenoli. Dzięki swoim właściwościom polecana jest jako środek wspomagający odporność, leczenie anemii, problemów z układem moczowym czy też jako sposób na poprawę urody, poprzez poprawę kondycji włosów, paznokci i skóry. Warto jednak pamiętać, że to właśnie od świata roślin zaczęła się farmakologia i także zioła mają swoje przeciwwskazania. Na pokrzywę powinny uważać kobiety z problemami dróg rodnych. Pokrzywa wykazuje także właściwości obniżające poziom cukru we krwi, dlatego osoby zażywające leki na cukrzycę powinny przyjmować pokrzywę w ograniczonych ilościach. Warto również skonsultować jej spożywanie przy przewlekłych chorobach nerek.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również

z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk

www.poznan.mojdietetyk.pl

poznan@mojdietetyk.pl

tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Zioła i przyprawy

http://krakow.mojdietetyk.pl/artykuly/ziola-i-przyprawy.html?c=9

Witam picie pokrzywy ma wiele zalet roślina ta ma właściwości moczopędne, niezastąpione w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego. Wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, np. złogów kwasu moczowego. Pokrzywa jest także pomocna m.in. w leczeniu dny moczanowej (artretyzmu). Równocześnie przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie.Związki w niej zawarte oczyszczają układ trawienny, odprowadzają złogi żółciowe, a także korzystnie wpływają na pracę trzustki, wątroby i żołądka.

Pozdrawiam
Monika Konieczna