Czy to może być cholestaza ciężarnych?

Witam! Jestem w 37 tyg. ciąży, to moja pierwsza i od kilku dni mam dokuczliwe swędzenie skóry na całym ciele, nasilające się wieczorem i rano, bez wysypki i żadnych innych objawów czy dolegliwości. Poszłam do lekarza (mieszkam w Anglii), powiedziałam o swoich obawach w związku z cholestazą, a on mi zbadał tylko mocz i powiedzial, że wszystko jest w normie i wykluczył cholestazę, bo bilirubiny w moczu nie było. Reszta w moczu w porządku, tzn. nie było glukozy, ketonów, białka. Przepisał mi jakiś krem, który i tak niewiele pomaga. Nie uspokoiło mnie to, bo czytałam żeby tę chorobę można wykluczyć na podstawie badania krwi. I teraz nie wiem, czy iść jeszcze raz i zażądać badania krwi czy rzeczywiście badanie moczu wystarczy w tym przypadku? A może to zupełnie coś innego? Proszę o radę.

Witam serdecznie! Opisywane dolegliwości faktycznie mogą nasuwać podejrzenie cholestazy ciężarnych. Osobiście doradzałabym umówić się na powtórną wizytę do lekarza prowadzącego w celu wykonania badań laboratoryjnych. Prawidłowy wynik moczu nie może ostatecznie wykluczyć cholestazy. Wskazane jest pobranie krwi i oznaczenie ALAT, ASPAT, bilirubiny i fosfatazy zasadowej. Nasilony świąd nie jest jednak patognomoniczny dla cholestazy. Wręcz przeciwnie, jest stosunkowo częstą przypadłością kobiet w drugi i trzecim trymestrze ciąży, czasie w którym dochodzi do szybkiego przyrostu obwodu brzucha. W efekcie dochodzi bowiem do zmian uwodnienia i napięcia skóry, które objawiają się właśnie nasilonym świądem. Pomocne okazują się zwykle kremy nawilżające. Pozdrawiam