Czy zarodek może sam się przemieścić?

Witam! Jestem w ciąży. W piątym tygodniu byłam na pierwszej wizycie i lekarz stwierdził, że zarodek (pęcherzyk ciążowy) jest nisko osadzony przy ujściu szyjki macicy. Nie zadałam pytania jak nisko. Zalecił mi oszczędny tryb życia i dużo leżenia. Wyznaczył kolejną wizytę za dwa tygodnie, czyli będzie to już 7 tydzień ciąży. Mam pytanie: - Czy do tego czasu sytuacja może ulec zmianie w położeniu pęcherzyka? - Czy zagrożenie utraty ciąży może się zmniejszyć? Zależy mi na powrocie do pracy na jakieś dwa tygodnie, byłby to 8 i 9 tydzień ciąży, czy w tej sytuacji jest to w ogóle możliwe? - Czy w związku z takim ułożeniem zarodka, oczywiście zakładając, że wszystko inne będzie przebiegało właściwie, będę skazana na spędzenie w łóżku 9 miesięcy? - Jakie mogą być inne konsekwencje dla dalszego przebiegu ciąży?

Witam serdecznie! Niskie zagnieżdżenie pęcherzyka niesie za sobą pewne zalecenia dla przyszłych mam. Podstawę niewątpliwie stanowi leżenie i wypoczynek. W sytuacjach szczególnych, tj. plamienia, skurcze, wskazane jest leczenie farmakologiczne, które u Pani nie znajduje zastosowania. Decyzje i zalecenia należą do lekarza przeprowadzającego badanie. Wiele zależy bowiem od dokładnej lokalizacji pęcherzyka. Na tym etapie wydaje się jednak, że powinna Pani jak najwięcej przebywać w pozycji leżącej, by dać pęcherzykowi możliwość dogłębnej implantacji. W pierwszych tygodniach pęcherzyk nie ulega dalekim migracjom. Zdarza się jednak, że ulega uniesieniu - stąd wizyta kontrolna i ewentualna zmiana zaleceń co do trybu życia. W zależności od obrazu USG za 2 tygodnie lekarz podejmie decyzję o konieczności leżenia. Jeżeli jednak pęcherzyk będzie znajdował się bardzo blisko szyjki macicy należy zdawać sobie sprawę z zaistniałego ryzyka leżenia przez cały okres ciąży. Niskie zagnieżdżenie pęcherzyka niesie za sobą właściwie jedno powikłanie - problem z donoszeniem ciąży. Wiąże się to zarówno z poronieniem jak i porodem przedwczesnym. Warto zatem przez kilka miesięcy zwolnić tempo życia, by dać możliwość jak najlepszego rozwoju maluszka. Co do powrotu do pracy, to wiele zależy od jej trybu. Jeżeli jest to praca siedząca, niestresująca, a Pani czuje się dobrze to można rozważyć kilkudniowy do niej powrót. Decyzję również powinien podjąć lekarz Panią badający. W obecnej sytuacji proszę jak najwięcej odpoczywać, relaksować się. Stres, podobnie jak wysiłek fizyczny nie jest Pani sprzymierzeńcem. Proszę być dobrej myśli. Pozdrawiam