Niezadowolenie z wyglądu ciała mimo prawidłowej wagi

Witam! Mam 16 lat, 158 cm i ważę 49 kg. Wiem, że moje BMI jest ok, ale mimo wszystko źle się czuję w moim ciele. Otóż moim problemem są nogi i dłonie, które - w porównaniu do reszty ciała - są naprawdę grube. Chciałam spytać czy jest jakiś sposób, który pomoże mi schudnąć z naprawdę grubych dłoni? Chciałam również spytać czy dzięki rowerowi uda mi się schudnąć z nóg (ud i łydek) w czasie wakacji jeśli będę systematycznie na nim jeździła? Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Trudno jest schudnąć selektywnie z określonych miejsc, szybkość i kolejność utraty tkanki tłuszczowej zależy w dużej mierze od typu budowy ciała (u niektórych więcej tkanki tłuszczowej gromadzi się w okolicy brzucha, u innych w okolicy bioder i ud). Ogólnie rzecz biorąc kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej w okolicach ud/pośladków i czasem bardzo ciężko pozbyć się centymetrów z tych partii ciała. Rzadko zdarza się też, że "nadmiernie rozbudowanym mięśniom" nie towarzyszy tkanka tłuszczowa (warto dokonać pomiaru fałdu nad mięśniem czworogłowym uda). Często jest tak, że dolne partie ciała "chudną" na samym końcu, co przy typowej figurze gruszki pogłębia dysproporcje sylwetki. Myślę, że mimo wszystko warto postawić na ćwiczenia - wysportowana sylwetka, ładnie podkreślone mięśnie, a przez to ujędrnione, wyglądają równie dobrze, jeśli nie lepiej niż zbyt chude. Stosujesz bardzo dobre ćwiczenia. Pamiętaj o rozciąganiu po treningu na rowerku (zapobiega kontuzjom i rozbudowie mięśni). Możesz nieco urozmaicić trening, polecam skakankę, bieganie, steper (+rozciąganie). Pamiętaj również, że ćwiczenia siłowe bardziej przyczyniają się do rozbudowy mięśni, więc nie należy z nimi przesadzać. Kształt dłoni może być determinowany ich budową kostną, więc może być trudno, aby go zmienić. Pozdrawiam