Natrętne myśli u chorej na schizofrenię paranoidalną

Witam! Mam 27 lat i od 21 roku życia cierpię na schizofrenię paranoidalną. Obecnie mój stan jest zadowalający, nie mam halucynacji ani urojeń, często wychodzę z domu, można nawet powiedzieć, że jestem w częściowej remisji. Odczuwam jednak (teraz już rzadziej niż kiedyś) natręctwa o treści agresywnej i seksualnej. Zazwyczaj gdy dochodzi do jakichś większych emocji, gdy coś mnie zdenerwuje bardzo lub bardzo ucieszy. Czuję wtedy również pustkę w głowie, nie umiem pozbierać myśli. To tak jakbym miała zaraz stracić rozum. Czasami, gdy nie powodzi mi się w życiu i gdy mam jakieś problemy, które przeciągają się w czasie ujawnia się lęk i panika, które mnie dopadają, gdy jestem w miejscach publicznych, czuję wtedy jakby świat przestawał być realny, wszystko wydaje się być obce, straszne, to mnie przeraża. Po takich atakach oczywiście pojawia się strach przed wychodzeniem z domu, ale staram się go pokonywać.

Oprócz opisanych dolegliwości czasem mam problemy z pamięcią, jestem leniwa i często zmęczona chociaż nic takiego nie robię. Należy wspomnieć, że się leczę, regularnie przyjmuję leki, chodzę na wizyty do psychiatry i do psychologa. Obecnie jestem na dawce 800mg solianu / dobę. Mój lekarz mało co mi mówi, a psycholog raczej słucha niż komentuje, a ja chciałabym się dowiedzieć, czy jest możliwe żebym całkowicie wyzdrowiała, no i co tak naprawdę mi dolega, jak wytłumaczyć to co się zemną dzieje, bo moim zdaniem, choć mogę się mylić, to nie są typowe objawy dla schizofrenii, a raczej chyba jakieś "powikłania". Z góry serdecznie dziękuję i liczę na wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Drogą internetową trudno o diagnozę, weryfikację diagnozy i jakieś wiążące wnioski. Schizofrenia paranoidalna należy do zaburzeń psychotycznych. Wyróżnia się zwykle objawy pozytywne (wytwórcze), jak omamy czy urojenia, a także objawy negatywne, np. dezorientacja, zaburzenia pamięci, zaburzenia motywacji, poczucie osamotnienia, zmęczenie, apatia itp. U każdego chorego schizofrenia ma inny przebieg. Daje się jednak wyodrębnić pewne fazy wspólne, np. fazę zwiastunową, która objawia się zmianami nastroju i zachowania. Jeżeli schizofrenię rozpozna się na tym etapie, to możliwe jest wyleczenie choroby bez jej nawrotów. Druga faza to faza ostra lub nawrotu objawów – osoby, które mają rzut psychotyczny zwykle trafiają do szpitala. Trzecia faza to faza stabilizacji, która pojawia się po leczeniu. Objawy psychotyczne stopniowo ustępują, a chory zaczyna powoli wracać do normalnego stanu. Czasami faza remisji trwa bardzo długo, nawet kilka lat, ale wystarczy jakieś silne przeżycie, które może zaindukować nawrót schizofrenii. Ze względu na sposób manifestowania się choroby mówi się o schizofrenikach, którzy mają dłuższe okresy remisji (wolne od objawów) – do tej grupy należy co drugi chory. Druga grupa chorujących na schizofrenię to osoby, które całkowicie wyzdrowiały – takich osób jest jednak niewiele (jedna na cztery chorujące). Jest jeszcze grupa chorych, którzy ciągle borykają się z objawami psychotycznymi – jest ich około 10%. Bardzo dobrze, że kontynuuje Pani leczenie – bierze leki, chodzi na wizyty do psychiatry i psychologa. Według mnie, nie ma powodów, by myśleć, że Pani objawy to rodzaj powikłań schizofrenicznych. To, że aktualnie bardziej uwypuklają się objawy negatywne, a nie wytwórcze, nie świadczy, że diagnoza jest nietrafna albo, że dolega Pani jeszcze coś więcej. Pyta Pani, czy całkowite wyzdrowienie jest możliwe. Owszem, są przypadki osób, którym udało się wyjść ze schizofrenii paranoidalnej, ale nie ukrywam, że jest to mały odsetek osób. Więcej na temat schizofrenii paranoidalnej i schizofrenii w ogóle może Pani przeczytać pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-schizofrenii http://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia-paranoidalna http://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia-rezydualna http://portal.abczdrowie.pl/objawy-schizofrenii Pozdrawiam i życzę powodzenia!