Brak miesiączki przy pozytywnym wyniku testu ciążowego

Witam, mam 32 lata i nigdy wcześniej nie byłam w ciąży. Miewałam natomiast problemy z prolaktyną, co powodowało zanik miesiączki i powiązane dolegliwości. W przeciągu ostatnich miesięcy, moje miesiączki bywały lekko "rozhuśtane", do 5 dni za wcześnie lub za późno. Dodam tutaj, że sporo podróżuję i często zmieniam strefy czasowe. W tym miesiącu miesiączka nie wystąpiła (na chwilę obecną opóźnienie jest 10-dniowe), a wynik testu ciążowego wskazuje na pozytywny. Moje pytanie brzmi: Czy podwyższony poziom prolaktyny może wpływać na pozytywny wynik testu ciążowego? Chciałam zaznaczyć, że istnieje prawdopodobieństwo ewentualnej ciąży, lecz jest ono raczej znikome. Chwilowo przebywam za granicą i prawdę powiedziawszy wolałabym nie korzystać z tutejszej służby zdrowia... Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie, mechanizm testów ciążowych opiera się o wykrywaniu moczu gonadotropiny kosmówkowej, hormonu syntetyzowanego jedynie w czasie ciąży. Hiperprolaktynemia nie może więc być przyczyną fałszywie dodatnich testów. Jeżeli uważa Pani jednak, iż nie dochodziło do zachowań ryzykownych, warto powtórnie wykonać test ciążowy. Należy bowiem pamiętać, iż domowe testy ciążowe cechują się 98% skutecznością. Nierzadko zdarza się, iż dają one wyniki fałszywie dodatnie. Najczęściej ma to miejsce, gdy wynik odczytany jest po 5 minutach lub test przechowywany był nieprawidłowo. Ponowny pozytywny wynik testu potwierdzi jednak ciążę i będzie wskazaniem do wizyty u ginekologa. Pozdrawiam