Niepokojące wyniki badania krwi u młodej kobiety

Witam! Mam następujący problem. Zawsze byłam osobą szczupłą i nie myślałam, że mogę mieć problemy związane z tarczycą. Ostatnio dnia 4 kwietnia wykonałam badania krwi, wyniki przedstawiły się następująco: TSH: 4.59; ANTY-TG S - 12,67; ANTY-TPO - 8.08. Ponieważ TSH przekraczało normę, postanowiłam wykonać USG tarczycy a oto wyniki : Prawy płat tarczycy o wym. ok 7.5x10x43 mm - obj. 1,6 cm3; Cieśn. tarczycy grubości 2,3 mm; Lewy płat tarczycy o wym ok. 9,9x1037 mm - obj. 1,9cm3; Całkowita objętość tarczycy wynosi 3,5 cm3; Echogeniczność miąższu tarczycy wyższa od echodeniczności mięśni, bez zmian ogniskowych i cech wzmożonego przepływu; Nie widać patologicznych węzłów chłonnych przy ścianach naczyń szyjnych i podżuchwowo; Ślinianki przyuszne i podżuchwowe bez cech powiększenia i bez zmian ogniskowych. Zaniepokojona wyjątkowo małą wielkością tarczycy ponownie wykonałam badania dnia 27 kwietnia. Oto wyniki : FT 3 - 5.19; FT4 - 16.72; TSH: 2.6. Chciałabym spytać czy takie wahania w TSH tarczycy w tak krótkim odstępie czasu są normalne, zaznaczam, że nie brałam żadnych leków na tarczycę. Mam 27 lat. Pozdrawiam serdecznie!

Lek. Marta Hat

Witam! Samoistnie TSH nie powinno się zmieniać w tak szybkim czasie. Być może podczas wykonywania przez Panią badań na jego poziom wpłynęły inne czynniki. Przykładowo podwyższony poziom TSH może występować po przebytej infekcji lub w przypadku innych chorób, natomiast niższy poziom TSH może towarzyszyć ciąży, diecie, czy stosowanym lekom. Mała objętość tarczycy wymaga dalszej diagnostyki - tj. sprawdzenia, czy ma ona charakter chorobowy (występuje m.in. w przebiegu choroby Hashimoto czy innych chorób zapalnych tarczycy), czy też taka jest "uroda". Warto udać się do endokrynologa, uzupełnić wywiad - ważne jest występowanie ewentualnych objawów mogących sugerować niedoczynność, bądź nadczynność tarczycy oraz przyczyna, dla której wykonała Pani badania tarczycy. W tym momencie wyniki hormonów tarczycy są prawidłowe, więc nie ma konieczności włączania leczenia, ale warto być w kontroli. Pozdrawiam serdecznie!