Jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla młodej osoby aktywnej fizycznie?

Witam! Mam problem i chcę się poradzić. Mam 15 lat. Mam 174 wzrostu i ważę 57 kg. Niektórzy mi mówią, że to niedużo. Może to i prawda, lecz ja chciałabym ważyć mniej. Uprawiam sport - siatkówkę i lekkoatletykę (skaczę wzwyż). By być dobrym to wiadomo, że trzeba mieć warunki. Kocham to co robię i nie chcę z tego rezygnować. 22 maja mam zawody z lekkiej atletyki i bym chciała być w dobrej formie. Rozmawiałam o tym z moją mamą. Poradziła mi żebym nie jadła kolacji, lecz tylko jak jest okazja to mi "pcha'' jedzenie. Widzę, że chce mnie wspierać, lecz czasami o tym chyba zapomina. Staram się być aktywna fizycznie i czasami mi się to udaje, a czasami nie. Codziennie wieczorami rozciągam się, skaczę na skakance, jak ładna jest pogoda to wyjdę pojeździć na rowerze albo pobiegać. Mam tylko mały problem. Boję się, że wyrównuje te moje wszystkie ćwiczenia jedzeniem. Staram się nie jeść białego chleba. Ale ciągle zastanawiam się czy to naprawdę mi wszystko pomoże. Chciałbym się dowiedzieć co mogę jeść na śniadania, obiady i podwieczorek i w jakich ilościach. Nie chcę się głodzić, ponieważ jeszcze rosnę na pewno i nie chcę niszczyć organizmu, lecz chcę panować nad własnym ciałem i być niego zadowolona. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam! :)

Witam! Twoja masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa, dlatego nie musisz się odchudzać i stosować żadnych diet odchudzających. Musisz wiedzieć, że znajdujesz się w okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania organizmu, kiedy zapotrzebowanie na składniki odżywcze, mineralne oraz witaminy jest najwyższe. Każdy niedobór któregoś ze składników może skutkować niższą wydolnością fizyczną i psychiczną w przyszłości oraz zmniejszoną odpornością na choroby. Natomiast zbyt duży udział kilokalorii pochodzących z cukrów oraz tłuszczów nasyconych może doprowadzić do nadwagi i otyłości. Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie prawidłowego odżywiania. Proponuję zapoznać się z zasadami żywienia nastolatków i sprawdzić, czy taki jadłospis stosujesz http://portal.abczdrowie.pl/jaka-dieta-dla-nastolatka Dodatkowo sprawdź czy nie popełniasz podstawowych błędów żywieniowych, aby w przyszłości uniknąć nadwagi. Zacznij wprowadzać zmiany powoli, tak abyś nie straciła motywacji http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Pamiętaj również, aby ważyć się nie częściej niż raz w tygodniu, rano, po wypróżnieniu, bez ubrania i przed śniadaniem – na czczo. Tylko wówczas waga nie będzie „zakłamana”. Pozdrawiam serdecznie, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna