Czy powinnam poddać się operacji usunięcia kamieni żółciowych?

Witam, mam problem z kamicą żółciową, od ok. roku czasu miałam niespecyficzne objawy szczególnie ze strony kręgosłupa, tj. kłucie przy skręcaniu się na boki. Nie wiedziałam, iż może to być wina kamieni w woreczku żółciowym ale gdy poszłam na USG okazało się, że posiadam w swoim woreczku liczne złogi w tym do max. 1 cm. Bardzo się martwię, nie wiem co tu robić, czy usuwać czy nadal chodzić z tym ustrojstwem. Ataków silnych nie miałam jedynie lekkie dyskomforty w obrębie brzucha. Strasznie boję się zabiegu, boję się powikłań i narkozy. Robiłam dwa dni temu morfologię, wszystkie składniki są w normie. Mam zamiar zajść w ciążę i nie wiem tak naprawdę czy najpierw powinnam usunąć pęcherzyk czy też w ciąży spokojnie można chodzić z tymi kamieniami? Boję się strasznie zapalenia trzustki i innych nieciekawych sytuacji wynikających z posiadania woreczka z kamieniami, że nagle taki zły stan się pojawi i nie będzie już dla mnie ratunku, że nie zdążę dojechać do szpitala. Proszę o poradę, bo nie bardzo wiem co tu robić. Mam 30 lat, ważę 48 kg i mam wzrostu 160.

Witam! W opisanej sytuacji nie istnieją wyraźne wskazania do cholecystektomii, ale objawy występują chociaż są nieswoiste, stwierdzono również liczne złogi w pęcherzyku żółciowym. Sama ciąża jest stanem podczas, którego może dojść do ucisku pęcherzyka żółciowego, co może sprzyjać napadowi kolki. Obecnie cholecystektomia laparoskopowa u osoby młodej i szczupłej jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym. W związku z tymi wszystkim aspektami warto rozważyć poddanie się temu zabiegowi, w celu uniknięcia późniejszych problemów. Zachęcam do konsultacji z chirurgiem, który zaproponuje się najbardziej optymalne postępowanie. Pozdrawiam serdecznie!