Podwyższony poziom PSA i podejrzenie nowotworu

Witam, mam pytanie. Mój mąż, który jest z zawodu lekarzem, ale już nie praktykuje ma od kilku miesięcy monitorowany PSA, w listopadzie ur. wynosił on ok. 3,8, pod koniec kwietnia wynik wykazuje już 7,8 PSA. Zaczynam się martwić i chciałabym poprosić o info, jakie badanie następnie należałoby przeprowadzić w dalszej cześci i jakie jest ewentualne leczenie, by obniżyć poziom, operacja czy terapia lekowa? Dziękuję za odpowiedź. J.

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Witam!

Na podstawie opisu sytuacji można wnioskować, że dotychczasowo Pani mąż miał kontrolowane jedynie wartości PSA oraz zapewne był badany per rectum. W związku z tym, że ostatnio doszło do wzrostu PSA warto rozważyć wykonanie badań dodatkowych takich USG transrektalne i ewentualna biopsja prostaty pod kontrolą USG. Należy jednak wiedzieć, że podwyższony poziom PSA nie zawsze jest spowodowany bezpośrednio nowotworem. Do podwyższenia wartości PSA dochodzi również w wielu innych sytuacjach np. w łagodnym przeroście prostaty oraz w zapaleniach prostaty. Jeśli chodzi o leczenie to jest ono uwarunkowane przyczyną podwyższonego stężenia PSA. Jeśli problemem jest łagodny przerost prostaty wówczas zazwyczaj wystarcza leczenie farmakologiczne (alfa-blokery oraz inhibitory 5-alfa-reduktazy). Proponuję pozostanie pod kontrolą urologa, który na podstawie całości obrazu klinicznego zadecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce i leczeniu.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty