Witam. Od jakiegoś czasu mam problemy z wątrobą

3 lata temu miałem robione badania wątroby i wyszło, że mam uszkodzenie tzn. podwyższony asp-54. Zacząłem chodzić do PCHW. 7m-cy temu miałem USG i wyszło ok. Mam podwyższony cholesterol i triglicerydy. Po każdym przyjmowaniu antybiotyków mam wyższe alat. Nawet, gdy brałem kreatynę to ggt skoczyło mi na 205 a alat na 54 później spadło do 85, ale ostatnio brałem przez ponad 30 dni zastrzyki przeciwzakrzepowe, ponieważ miałem złamaną nogę. Miesiąc od ostatniego zastrzyku robiłem badania na wizytę i wyszło mi..ALAT 98 ,GGT 295, bilubiryna ok, triglicerydy-238, cholesterol-238, do tego mam brak apetytu, wzdęcia, uczucie kotłowania w brzuchu. Alkohol piję sporadycznie. Mam 36 lat 105 kg i 185cm. Proszę o poradę
36 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Wiele spośród farmaceutyków, jakie przyjmowane są z powodu różnych chorób może powodować uszkodzenie komórek wątroby. Większość leków jest metabolizowana przez ten narząd, wywierając na niego niekorzystne działanie, które dzięki jego enzymom jest neutralizowane i nie powoduje negatywnych skutków w stosunku do pozostałych narządów. Zatem przyjmowanie leków może przejawiać się biochemicznymi cechami uszkodzenia komórki wątrobowej, zwłaszcza w przypadku wcześniejszego uszkodzenia tego narządu.
Podwyższone stężenia lipiodów we krwi-cholesterolu i triglicerydów-oraz zbyt wysoki BMI-na granicy otyłości wymagają co najmniej zmiany stylu życia -diety z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów prostych oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Konieczna będzie wizyta u lekarza rodzinnego, który po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym zdecyduje o konieczności włączenia leków hipolipemizujących.

Pozdrawiam