Czy skuteczność antykoncepcji została zachowana, jeśli pomyliłam się na końcu cyklu?

Witam! Od jakiegoś czasu przyjmuję tabletki Qlaira (28 tab, 2 ostatnie nieaktywne). Dziś rozpoczęłam trzecie opakowanie. W sobotę powinnam była przyjąć drugą białą tabletkę z opakowania, czyli ostatnią. Zapomniałam jednak to zrobić, ale przed upływem 12 godzin (dokładnie 11 godzin po), czyli dziś rano połknęłam tabletkę. Problem tkwi jednak w tym, że przez pomyłkę, zamiast ostatniej białej tabletki, połknęłam pierwszą tabletkę z nowego opakowania, po czym kochałam się z chłopakiem, który skończył we mnie. Stosunek również miał miejsce dzień wcześniej. Dziś wieczór połknęłam o stałej porze drugą tabletkę z opakowania. Czy istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Co należy w takiej sytuacji zrobić?

Lek. Marta Hat

Witam! W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. Warto zapoznać się ze schematami postępowania w sytuacjach pominięcia tabletki oraz znać sytuacje, w których działanie antykoncepcji może być obniżone - wymioty, biegunka, antybiotykoterapia. Informacje na temat innych interakcji z lekami, a także innymi preparatami znajdują się w ulotce i różnią się w zależności od preparatu. W przypadku tabletek Qlaira pominięcie jednej z dwóch ostatnich tabletek z opakowania nie ma wpływu na ciągłość antykoncepcji, ponieważ nie zawierają one substancji czynnych. Nie jest wtedy konieczne przyjmowanie ich później. Jeżeli pominęła Pani całkowicie dwie ostatnie tabletki z opakowania i rozpoczęła nowe opakowanie (obie tabletki pochodzą z nowego opakowania) - antykoncepcja jest zachowana. Pozdrawiam serdecznie!