Mam anemię czy białaczkę?

Witam, ostatnio podczas morfologii stwierdzono u mnie niedokrwistość. Liczba erytrocytów jest w normie, leukocytów także. Mam jedynie niedobór hemoglobiny. Poza tym takie objawy jak zajady w kącikach ust, zmęczenie, bóle i zawroty głowy. Lekarz podejrzewa anemię, ale czytałam, że anemia ma także swoje przyczyny. Panicznie boję się, że to może być białaczka. Pragnę dodać, że OB mam w normie, wątrobę i śledzionę niepowiększone. Niedawno przeszłam też mononukleozę zakaźną i jestem w okresie rekonwalescencji. Od tego czasu mam stany podgorączkowe i jeden migdał lekko powiększony. Proszę o odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Proszę się nie obawiać - najczęstszą przyczyną anemii są niedobory pokarmowe. Nie ma powodu, aby podejrzewać u Pani białaczkę. Nie podała Pani wyników swojej morfologii, więc nie można dokładnie odpowiedzieć na Pani pytanie. Objawy, na które się Pani skarży rzeczywiście mogą sugerować niedokrwistość (zmęczenie i zawroty głowy). Zajady w kącikach ust mogą sugerować niedobory w zakresie witaminy B (a konkretnie witaminy B2). Niedokrwistość niedoborowa może wynikać z niedoboru żelaza (tzw. anemia mikrocytarna) - charakteryzuje ją niski wskaźnik MCV, MCH i MCHC w morfologii, a także nieprawidłowe wyniki w obrębie gospodarki żelazowej - niski poziom żelaza i ferrytyny) lub niedoboru witaminy B12/kwasu foliowego (tzw. anemia makrocytarna) - w morfologii podwyższone wartości MCV. Warto byłoby dorobić dodatkowe badania, które pomogą ustalić możliwą przyczynę anemii, W ocenie przyczyny ważny jest wywiad - krwawienie z przewodu pokarmowego, z dróg oddechowych, obfite miesiączki, inne krwawienie z dróg rodnych, krwiomocz, utrata krwi podczas urazu w niedawnym czasie, upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego w przebiegu chorób żołądka i jelit. Należy skonsultować wynik z lekarzem i wprowadzić ewentualną suplementację. Pozdrawiam serdecznie.