Czy wyniki badań wskazują na zespół Gilberta?

Witam! Podaję wyniki małżonki: 23/03/2012 alat 8, aspat 12 - norma, bilirubina całkowita 2.6, b.bez 0.52, b.posred 2.08; 27/04/2012 alat 9, aspat 12- norma, bilirubina całkowita 1.3, b.bez 0.32, b.posred 0.98; 25/05/2012 alat 7, aspat12- norma, bilirubina całkowita 2.3, b.bez 0.81, b.posred 1.49; 25/05/2012 morfologia w normie wbc 4.8 rbc 4,42 hgb 13.3 hct 39.7 plt 253 tys. W marcu żona zrobiła biochemię - żółte oczy, swędzenie skóry, USG wątroby - ok. Lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa chorobę Gilberta. Samoczynnie wyniki biochemii się obniżyły 27/04. 25/05 ponownie skontrolowała biochemię - jak widać znowu się podniosła bilirb. (całk., pośred. i bezpoś.). Prawdopodobnie bilirb. się podnosi ponownie - żona jest bardzo nerwowa i rozdrażniona, skóra jeszcze nie swędzi. Moje pytanie: do jakiego lekarza powinna się zwrócić, jakie badania zrobić etc.? Alat, aspat - met IFCC integra 400 plu, b.całk i bezposred. Diazo integra 400 plus, poś. wylicz. Pozdrawiam

Wyniki badań laboratoryjnych i obraz kliniczny objawów występujących u Pana żony wskazuje rzeczywiście na występowanie zespołu Gilberta. Aby potwierdzić ten zespół wykonuje się odpowiednie badania genetyczne (uwarunkowana genetycznie choroba metaboliczna) lub też testy. Choroba tak na prawdę nie wymaga leczenia. Zaleca się unikania czynników, które mogą wywołać żółtaczkę (stres, nadmierny wysiłek fizyczny, alkohol, potrawy obciążające funkcję wątroby). Oczywiście, aby ostatecznie postawić rozpoznanie trzeba z tym problemem udać się na konsultację do hepatologa.