Skuteczność antykoncepcji hormonalnej przy nieregularnym stosowaniu

Witam! Pominęłam 2 tabletki antykoncepcyjne z blistra : 1. Używam tabletki Yaz od 7 miesięcy. Gdy zaczęłam obecny blister pominęłam 1 tabletkę w 1 tygodniu (poniedziałek), minęło 12 godzin i we wtorek w południe zażyłam już 2 tabletki i od tego czasu przyjmuje tabletki regularnie. Tydzień później (wtorek) odbyłam stosunek bez zabezpieczenia mechanicznego, zamiast 7 pełnych dni, godzinowo minęło ok. 6-6,5 dni - czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę? Również zapomniałam 15 tabletki (3 tydz.), przyjęłam ją po 12 godzinach dzisiejszego dnia. Zamierzam dzisiaj kontynuować z 16 tabletką itd. - Czy muszę stosować dodatkowe zabezpieczenia? Jak długo? - Czy skoro przyjęłam zapomnianą tabletkę muszę pod koniec blistra pominąć tabletki placebo i przejść od razu do nowego blistra? - 11 dnia (czyli 4 dni wcześniej) odbyłam stosunek bez zabezpieczenia mechanicznego i teraz obawiam się, że przez to że nie wzięłam 2 tabletki z blistra ryzyko ciąży jest zwiększone? Dodatkowe pytania: 3. Jak długo plemniki mogą być aktywne w pochwie kobiety? Jeżeli odbyło się stosunek w "tygodniu poprzedzającym" pominięcie tabletki dlaczego istnieje ryzyko ciąży? 4. W ile dni po ostatnim stosunku można zrobić test ciążowy? Dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Marta Hat

Witam! W przypadku pominięcia tabletki w pierwszego tygodnia należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przez kolejne 7 dni. Istnieje niewielkie ryzyko ciąży jeżeli przerwa wyniosła zamiast 7 dni, 6-6,5 dnia. Przy pominięciu tabletki nr 15 należy przyjąć pominiętą tabletkę, następnie przyjmować kolejne tabletki o zwykłej porze. 4 ostatnie tabletki placebo należy wyrzucić i rozpocząć kolejne opakowanie. Nie trzeba stosować dodatkowej ochrony. W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. W razie wątpliwości należy odstawić tabletki i wykonać test ciążowy, który powinien być miarodajny około 2 tygodnie po stosunku. Czas życia plemników to okres do 72 godzin. Pozdrawiam serdecznie!