Analiza wyniku badania USG wątroby

Witam, Proszę o interpretację wyniku USG. Wątroba nieco powiększona, echogeniczność miąższu niejednorodna z obszarami hypo- i hyperechogennymi o nieregularnych zarysach, ale bez wyraźnych zmian ogniskowych - sonograficznie obraz może odpowiadać niejednorodnemu stłuszczeniu.

Taki obraz w badaniu USG wątroby świadczy o jej stłuszczeniu niejednorodnym czyli obejmującym tylko miejscowo miąższ wątroby. Takie stłuszczenie raczej w niewielkim stopniu wpływa na pracę wątroby. Radziłbym w chwili obecnej sprawdzić laboratoryjnie funkcję wątroby przez oznaczenie we krwi poziomu bilirubiny, określenie aktywności enzymatycznej: ASPAT, ALAT, fosfatazy alkalicznej, GGTP. Proszę z tym wynikiem udać się na konsultację bezpośrednio do lekarza prowadzącego. Trzeba wiedzieć, że takie stłuszczenie wątroby powstaje na bazie diety bogatotłuszczowej, bogatowęglowodanowej dlatego ograniczenia odżywcze (wyłączenie z pokarmów tłuszczów i węglowodanów zwłaszcza prostych) z reguły powoduje powolne wycofanie się stłuszczenia wątroby.