Jak interpretować wynik prześwietlenia kręgosłupa?

Witam, proszę o pomoc, gdyż naprawdę nie wiem już co mi jest. Byłem u wielu lekarzy i każdy mówi co innego albo że to nic strasznego. Wiek: 28 Zawód: Pracownik Fizyczny. Kilka lat temu podczas pracy za granicą poczułem ukłucie na środku tzw. "krzyża", kilka dni nie mogłem wstać z łóżka, po jakimś czasie przeszło. Następnie po kilku miesiącach podczas w pracy w Polsce przytrafiło mi się to samo, jednak tym razem nie przeszło do końca. Co jakiś czas boli mnie z prawej strony krzyża, nie promieniuje nigdzie i nie jest to kłucie na środku krzyża, bardziej z prawej strony. Ponadto doszedł do tego dziwny ból w odcinku piersiowym tj. kłucie pod lewą łopatką lub prawą. Ogólne zmęczenie mięśni pleców pod łopatkami rzadko kłucie w łopatce. Objawy te nasilają się lub bardzo często występują po wysiłku fizycznym. Przy skręcie szyi w lewo czasem czuję napięcie mięśni i lekki ból w okolicach łopatki lewej. Dodam, że objawy bólu w krzyżu są o wiele mniejsze niż na początku tj. kilka lat temu (czasem nie boli wiele dni).

Prześwietlenie z 2010r.: "Skrzywienie rotacyjne odc. piersiowego z wyrównaniem kyfozy. Tarcze od th2 th3 do th6 th7 porównawczo obniżone a na przyległych krawędziach drobne osteofity i guzki schmorla. Lordoza lędźwiowa wyrównana. Części kostne w normie. Tarczem-k utrzymane. Tak więc chciałbym dowiedzieć się: 1. Co oznacza skrzywienie rotacyjne z wyrównaniem Kyfozy, czy jest to skolioza, czy dyskopatia odc. piersiowego? 2. Co oznaczają obniżone tarcze th2ht3 itp? 3. W jakim stanie wg opisu mam tzw. "krzyż" a w jakim odc. piersiowy? 4. Dlaczego pieką mnie plecy pod łopatkami? 5. Czy mogę być chory na coś innego? 6. Czy mogę ćwiczyć na siłowni i co zrobić aby ból minął? 7. Najważniejsze, da się to jakoś wyleczyć?

Lek. Marta Hat

Witam! 1. Skrzywienie z rotacją kręgów to skolioza - popularnie nazywana skrzywieniem bocznym, ale w którym zmiany są widoczne w trzech wymiarach - boczne wygięcie kręgosłupa + rotacja kręgów w płaszczyźnie strzałkowej + zaburzenie fizjologicznych krzywizn w płaszczyźnie strzałkowej. 2. Obniżone tarcze krążków międzykręgowych świadczą o ich uszkodzeniu na wymienionych poziomach. Mówi to o rozpoczynającym się procesie zwyrodnieniowym kręgosłupa. 3. Badanie RTG nie jest wystarczająco precyzyjne w struktur kostnych, daje tylko ogólny zarys. "Stan" kręgosłupa jest oceniany nie tylko na podstawie wyniku badania obrazowego, ale też na podstawie objawów i wyniku badania neurologicznego. 4. Ból między łopatkami najprawdopodobniej jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa piersiowego. Osteofity mogą uciskać na nerwy dając takie dolegliwości. 5. Dostarczony opis oraz brak możliwości osobistego badania fizykalnego nie pozwala odpowiedzieć na to pytanie. 6/7. Ćwiczenia nie powinny obciążać nadmiernie kręgosłupa, zanim zacznie Pan trening należy porozumieć się z trenerem i uzgodnić, czy ćwiczenia, które chciałby Pan wykonywać będą odpowiednie. W leczeniu przyczynowym dolegliwości bólowych stosuje się rehabilitację - ćwiczenia fizyczne, fizykoterapia, masaże. Należy skonsultować się z rehabilitantem i ustalić zakres zabiegów. Pozdrawiam