Wpływ preparatów na łysienie na rozwijający się płód

Witam, proszę o pomoc. Od pewnego czasu leczyłam się preparatem Loxon i Spironol (około pół roku, 1 tabletka 25 mg dziennie), ponieważ zdiagnozowano u mnie łysienie androgenowe. Kiedy okazało się, że jestem w 3 tygodniu ciąży odrzuciłam oba preparaty. Wiem, że obu środków nie wolno stosować w ciąży, dlatego obawiam się o zdrowie dziecka. Proszę o więcej informacji o wpływie obu środków na rozwój dziecka, kiedy i jakie badania wykonać, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Lek. Marta Hat

Witam! Oba stosowane przez Panią leki należą do tzw. kategorii C - co oznacza, że leki brak jest wiarygodnych danych z obserwacji stosowania tego leku na ludziach, badania na zwierzętach nie są miarodajne lub nie były wykonywane. Lek można stosować u ciężarnych tylko w wypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższą potencjalne ryzyko dla płodu. Potencjalne efekty na płód nie są znane. Powinna Pani być w standardowej kontroli ginekologicznej, które obejmuje badanie ultrasonograficzne między 11 -13 tygodniem ciąży z oceną przezierności karku, test podwójny (poziom wolnego beta-hCG oraz białka PAPP-A) między 11-13 tyg. ciąży. Dalsze postępowanie zależy od uzyskanych wyników badań. Pozdrawiam serdecznie!