Czy w czasie laparoskopii lekarz zorientuje się, że miałam aborcję?

Witam serdecznie, 10 lat temu usunęłam ciążę - aktualnie od kilku lat z aktualnym partnerem staram się o dziecko, bezskutecznie (miałam nawet In vitro). W między czasie zaszłam w ciążę, ale była to ciąża biochemiczna - 3 lata temu. Idę za kilka dni do szpitala na laparoskopię - nikt nigdy wcześniej mi jej nie proponował, a miałam również operację wyrostka robaczkowego. Pytanie: Czy w trakcie badania będzie widoczne, że usuwałam kiedyś ciążę? Oczywiście wiem, że jeżeli będą zrosty po tym zabiegu to tak, ale jeżeli nie będzie, to czy lekarz zaglądając "do środka brzucha" jest w stanie stwierdzić taki zabieg w przeszłości? Nie wiem czy powiedzieć lekarzowi o tym zabiegu sprzed 10 lat przed laparoskopią, bo jest to dla mnie bardzo trudny temat i wolałabym nie mówić o tym zdarzeniu lekarzowi. Proszę o poradę.

Witam serdecznie! Ze względu na czas, w którym doszło do przerwania ciąży wnioskuję, iż przeprowadzony był zabieg łyżeczkowania jamy macicy. Zabieg ten niesie za sobą ryzyko powikłań, w tym jak słusznie Pani zauważyła, wystąpienie zrostów wewnątrzmacicznych. Opisywane przez Panią problemy z zajściem w ciążę mogą mieć wiele przyczyn. Spodziewam się, że wykonywane były podstawowe badania obrazowe (USG jamy brzusznej) oraz laboratoryjne (profil hormonalny), które nie udzieliły odpowiedzi na pytanie o przyczynę z zajściem w ciążę. Kolejnym etapem diagnostyki jest histeroskopia. Badanie to ma na celu obejrzenie stanu błony śluzowej macicy, ewentualnych wad budowy czy występujących zrostów pozabiegowych. Trudno jest mi ocenić, czy lekarz zauważy zmiany świadczące o aborcji. Wiele zależy od sposobu jej wykonywania. Jest to jednak prawdopodobne. Ze względu na rozpoczętą diagnostykę niepłodności poinformowanie lekarza prowadzącego o zaistniałej sytuacji jest absolutną podstawą. Wywiad położniczy stanowi istotny element diagnostyki. Wydaje mi się zatem, że jeszcze przed przeprowadzeniem badania powinna Pani porozmawiać z lekarzem prowadzącym i poinformować go o wszelkich zatajonych faktach, mogących mieć związek z obecnymi problemami poczęcia. Pozdrawiam