Badanie stężenia potasu we krwi podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej

Witam serdecznie. Chciałabym zasięgnąć porady w pewnej kwestii - otóż od 5 lat, z przerwami oczywiście, stosuję tabletki antykoncepcyjne Yasmin. Nigdy nie miałam z ich powodu jakiś uporczywych dolegliwości, wyniki badań również w normie. W grudniu br. zrobiłam 3-miesięczną przerwę, po jej ukończeniu poprosiłam o zmianę tabletek na coś słabszego, by za bardzo nie rozregulować organizmu. Mam zaufaną lekarkę, która poradziła mi wypróbowanie tabletek Naraya. Badania krwi (krzepliwość) miałam wykonywane 2 mc-e temu i wszystko było dobrze, nie było żadnych incydentów zatorowych w całej mojej rodzinie, ciśnienie w normie, jednynie po przebytym niedawno USG tętnic żył dolnych wyszło, iż jedna z żył VSM traci wydolność, ale na żylak mogę się szykować nie wsześniej jak w ciąży.

Chciałam się dowiedzieć, ponieważ naczytałam się o składniku tabletek, iż powinno się badać stężenie potasu we krwi. Przyznam szczerze, że nigdy o tym nie wiedziałam i nie kontrolowałam tego często - raz w roku i tyle. Lekarz też nic nie mówił, iż ten drospirenon podnosi to stężenie. Wiem, że nadmiar potasu organizm sam usuwa przez mocz i pot, więc mam nadzieję, że nie mam sie czym martwic. Podobno poziom potasu należy badać w pierwszym cyklu, a więc w pierwszym miesiącu zażywania tych tabletek? Jak często powinnam kontrolnie badać ten potas i krzepliwość krwi podczas brania tabletek? Naraya to tabletki której generacji? Zapomniałam o to spytać swojego lekarza. Serdecznie pozdrawiam.

Witam! Zarówno preparat Naraya jak i Yasmin są doustną antykoncepcją hormonalną IV generacji. Różnią się niewiele, jedynie zawartością estrogenu (Naraya ma go nieco mniej). Obydwa leki zawierają drospirenon jako gestagen. W opisanej sytuacji nie ma powodów do niepokoju. Należy wykonywać badania kontrolne tak jak dotychczas zalecał ginekolog. Drospirenon ma nieznaczne działanie oszczędzające potas w organizmie, jednakże w przypadku, gdy jest Pani zdrowa tzn. nie stwierdzono przewlekłej choroby nerek, nie stosuje Pani innych leków zatrzymujących potas oraz nie przyjmuje preparatów potasu, organizm sam reguluje jego stężenie. Dla poczucia bezpieczeństwa można oznaczyć jonogram (sód+potas) podczas pierwszego miesiąca stosowania nowego preparatu, jak również podczas rutynowych badań kontrolnych. Pozdrawiam serdecznie!