Różnice w określaniu wieku ciąży

Witam serdecznie! Mam pytanie dotyczące ginekologii. Jestem po in vitro. Miałam transfer 11.04.12. BetaHCG - 163 (11 dniu), (15 dzień) - 702. Natomiast w USG wykonanym 30.04 - stwierdzono, że widać 2 pęcherzyki ciążowe. Jeden 4,6 mm, bez elementów jaja płodowego, natomiast drugi: GSD - 8,8 mm, CRL - 1mm, Yolk sac - 2,3 mm. Na podstawie badania USG wiek ciąży określono na 4,5hbd, natomiast rzeczywisty czas jej trwania do 5,3 hbd. Martwię się bardzo różnicą 4 dni. Czy takie wartości w USG są w granicach normy czy nie? Nadmienię, że parę dni temu skończyłam brać Amoxiklav (7dni), bo byłam chora (przepisany przez ginekologa). Pozdrawiam i z góry dziękuję!

Witam serdecznie! Opisywane różnice w wieku ciąży nie są powodem do niepokoju. Przyjmuje się, że odchylenie standardowe na tym etapie ciąży może wynosić nawet do 7 dni różnicy. Proszę pamiętać, że badanie USG jest badaniem subiektywnym, którego wynik zależy od wielu czynników, w tym doświadczenia osoby przeprowadzającej badanie oraz aparatu, na którym jest wykonywane. Stosowany przez Panią antybiotyk ma rejestrację dla kobiet w ciąży i może być stosowany, jeżeli stan kliniczny pacjentki przemawia za infekcją bakteryjną. Proszę być zatem dobrej myśli i dużo odpoczywać. Pozdrawiam.