Powiększony węzeł chłonny u małego dziecka po ostrym zapaleniu gardła

Witam serdecznie! Moja 3-letnia córeczka w styczniu br. przebyła ostre zapalenie gardła, które objawiło się m.in. gorączka, chrypka oraz powiększonym węzłem chłonnym na szyi. Lekarz przepisał jej antybiotyk amoxicillin. Choroba małej przeszła, natomiast węzeł chłonny nadal jest powiększony. Mała miała ostatnio badania moczu, wszystko w normie. W tej chwili mała ma znów zapalenie gardła i po tej samej stronie co jest powiększony węzeł chłonny, zauważyłam mały guziczek wielkości ziarnka grochu. Jestem przerażona, nie wiem co to jest? Co roku mała ma robione kontrolnie badania moczu i krwi ze względu na fakt iż mieszkamy w Anglii, a ja jakoś nie potrafię zaufać angielskim lekarzom. Dodam, iż mała jest dzieckiem ruchliwym, nie spadła z wagi, jedyną rzeczą jaka mnie zastanawia jest fakt iż poci się w nocy. Czy powiększony węzeł chłonny może już jej nie zniknąć? Czy powinnam się martwić? Z góry dziękuję.

Witam serdecznie! U dzieci węzły chłonne często są niespecyficznie powiększone. Węzły chłonne stanowią pierwszą linię obrony organizmu przed wnikającymi drobnoustrojami i często pozostają powiększone przez dłuższy czas po infekcji. Dotyczy to zwłaszcza węzłów chłonnych okolicy szyi, żuchwy. Najczęściej nie stanowi to powodu do niepokoju. Uważam jednak, że warto aby dziecko obejrzał lekarz. Warto aby ocenił nie tylko aktualnie powiększony węzeł (ważna jest konsystencja, przesuwalność w stosunku do podłoża itp), ale także inne węzły chłonne dostępne w badaniu (czyli okolicy nadobojczykowej i podobojczykowej, pod pachami, w pachwinach) oraz wątrobę i śledzionę. Tak jak pisałam - powiększone węzły chłonne najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju u dzieci, ale w niewielkim odsetku przypadkach mogą wiązać się ze stosunkowo częstymi u dzieci chorobami krwi, które wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia. Jeżeli lekarz nie stwierdzi w badaniu nic podejrzanego, wtedy wystarczy obserwacja. Warto także - jeżeli jest to węzeł okolicy szyi, aby pójść z nią do dentysty. U dzieci w tym wieku zdarza się próchnica, co może być przyczyną długotrwałego powiększenia węzłów chłonnych tej okolicy. Pozdrawiam