Analiza wyników badań sześćdziesięciolatki

Witam serdecznie, proszę o interpretację moich wyników. Mam 61 lat. Cholesterol całkowity j. SI 7,79 mmol/l, Colesterol całkowity J. tradycyc., 301,16mg/dl, HDL jed. SI 1,53mmol/l, HDL jed. trad. 59,15mg/dl, LDL jed. trady. 184,02mg/dl/ LDL jed. SI 4,76 mmol/l, Trójglicerydy jed. SI mmol/l 3,28 Trojglicerydy jed. trad. 287,0 mg/dl, glukoza jed. SI 5,46mmol/l, Glukoza jed. trad. 98,39 mg/dl. Morfologia WBC 7,47G/I, RBC 5,30 T/L, Hemoglobina 15,6 g/di, Hematokryt 46,2 %, MCV 87,2 FI, MCH29,4pg, MCHC33,8g/dI, Płytki krwi 274G/I, RDW-CV 13%, MPV 11,7fI, % neurocytów 44,8%, % limfocytów 43,6%, % monocytów 6,2%, % eonzynocytów 4,6%, % bazocytów0,8%, liczba neotrycytów 3,35 G/I, liczba limfocytów 3,26G/I, liczba monocytów 0,46 G/i , liczba eozynocytów 0,34 G/I, liczba bazocytów 0,06 G/I.

Mam osteoporozę, bolą mnie ciągle plecy, tracę pamięć, źle śpię w nocy. Jestem dość aktywna, chodzę na basen. Mam takie dziwne objawy jakby świat się urywał, zaczyna mnie jakby lekko dusić idzie do czubka głowy jakiś dziwny prąd, trwa to sekundy. Kiedyś zdarzało mi sie to raz na miesiąc a teraz nawet 2 razy w tygodniu. Miałam robione EEG głowy, ale nic nie wykazało. Wracając do tych objawów, gdy to zaczyna się dziać jest we mnie dziwny lęk, najczęściej muszę się czegoś mocno chwycić, bo mam wrażeni że odlatuję i upadnę. Proszę o radę. A może adres dobrego neurologa na Wybrzeżu. Dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam! Przy podawaniu wyników badań laboratoryjnych warto zaznaczyć jaki jest zakres norm, ponieważ mogą się one różnić w zależności od laboratorium. W przedstawionych przez Panią wynikach zwraca uwagę znacznie podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, głównie we frakcji LDL (tzw. zły cholesterol), oprócz tego nieznacznie podwyższony jest poziom trójglicerydów. Powinna Pani skonsultować podane wyniki z lekarzem i zadecydować o konieczności włączenia leczenia farmakologicznego obniżającego poziom cholesterolu. Niezależnie od tego należy wprowadzić dietę: należy unikać tłuszczów nasyconych, ograniczyć tłuste mięsa, smażone potrawy zastąpić przygotowanymi na parze, ograniczyć spożycie masła, margaryn, oleju - na rzecz oliwy, spożywać chude mięsa oraz ryby. Podwyższony poziom cholesterolu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca oraz udaru niedokrwiennego mózgu. W górnej granicy normy znajduje się poziom glukozy na czczo - w diecie należy zwrócić uwagę na unikanie cukrów prostych (cukier, słodycze). Wyniki morfologii są w normie. Pozdrawiam serdecznie!