Czy bóle głowy, drętwienie dłoni i mdłości to skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?

Witam serdecznie! Radziłam się już na tym portalu wcześniej w sprawie tabletek i chciałabym opisać, co jest dalej w tej sprawie. Napiszę tak w skrócie dla przypomnienia... Mam 25 lat. Od 2007 roku z przerwami zażywałam tabletki antykoncepcyjne Yasmin. Ostatnią przerwę w zażywaniu tabletek miałam od grudnia 2011 do kwietnia 2012. Poprosiłam moją ginekolog by przepisała mi tym razem słabsze tabletki, więc poradziła mi spróbować Naraya, ponieważ są słabsze. Jestem właśnie w 7-dniowej przerwie i odczuwam następujące skutki. Od czasu do czasu pobolewa mnie głowa, ale takie bóle miałam i bez tabletek, odczuwam mdłości oraz mrowienia w dłoniach i stopach, uczucie nie tyle drętwienia co rwania w dłoniach, jakby np. na zmiany pogody. Mrowienie i pieczenie skóry twarzy.

Muszę przyznać, iż jestem leczona u psychologa ze względu na nerwicę z objawami somatycznym, więc może to być spowodowane też i tym. Z racji mojej nerwicy przebadałam się już od góry do dołu. Miałam robione w lutym USG Doppler żył dolnych - wszystko dobrze, USG tętnic szyjnych też w lutym wszystko perfekt. Ciśnienie dobre. Troszkę niepokoją mnie te mrowienia jakby mrówki z piłeczki, nie kręci mi się w głowie ani nic z tych rzeczy. Otrzymałam tu poradę by skonsultować sie z internistą. Jednak mój lekarz wszystko przypisuje już nerwicy. Skierowano mnie na badania krwi, które od zawsze mam idealne. Wcześniej przy braniu Yasmin również... Badania wykonałam 7 maja, tj. 10 dni po stosowaniu tabletek Naraya: Morfologia i ob jak najbardziej w normie, jedynie RWD-SD mam 46,5 norma do 46,3 i liczba monocytów 0,46 norma do 0,36; płytki krwi 212 norma 150-400. Reszta wyników to: D dimer z 7 maja 2012 0,24 norma

Witam serdecznie! Opisywane dolegliwości nie są charakterystyczne dla działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych. Wydaje się, że objawy są manifestacją innej choroby. Nieprzyjemne uczucie drętwienia, mrowienia nazywamy parestezjami. Występują one zazwyczaj w sytuacji zaburzeń przewodzenia nerwów obwodowych, w tym w zaburzeniach jonowych, chorobach zakaźnych, chorobach neurologicznych oraz w nerwicach. Ze względu na Pani wywiad chorobowy wydaje się, że doszło jedynie do nasilenia objawów nerwicy. Nie napiszę Pani zatem nic innego, jak to, iż najlepiej byłoby skonsultować się z internistą lub neurologiem. Jeżeli nie ma Pani zaufania do swojego lekarza, zawsze może umówić się na wizytę do kogoś innego. Przytoczone wyniki badań są prawidłowe. Podwyższone parametry mieszczą się w granicach błędu laboratoryjnego, a w ogólnej analizie wyników nie budzą zastrzeżeń. Czasy krzepnięcia są idealne. Ryzyko zakrzepicy (wyniki badań, wywiad chorobowy) wydaje się być niepodwyższone. Ryzyko udaru jest znikome. Badania kontrolne przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej należy wykonywać raz w roku. Grupy szczególnego ryzyka mogą wykonywać badania częściej, jednak nie częściej niż co 6 miesięcy. Pozdrawiam