Kiedy mogę zacząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej po porodzie?

Witam! W styczniu urodziłam i już w lutym miałam 2 razy miesiączkę, pomimo że karmię piersią. Poród odbył się bez komplikacji i siłami natury. Na wizycie kontrolnej poprosiłam o tabletki i dostałam Cerazette. Problem w tym, że już więcej nie mam okresu i nie wiem czy powinnam zacząć brać tabletki mimo braku krwawienia? I od kiedy zaczną mnie chronić? I czy mogę zacząć brać tabletki w każdej chwili? Nadal chcę karmić.

Lek. Marta Hat

Witam! Czas pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie jest bardzo różny. W okresie połogu, czyli do 6 tygodni mogą pojawiać się krwawienia związane z oczyszczaniem macicy po porodzie - nie jest to miesiączka. Prawdopodobnie u Pani pierwsze krwawienie w lutym miało taki charakter, znając dokładne daty oraz charakterystykę krwawienia można się zastanowić czy drugie krwawienie było miesiączką. W okresie poporodowym głównym czynnikiem, który wpływa na pojawienie się miesiączki jest karmienie piersią (stymulacja brodawek sutkowych, która podwyższa poziom prolaktyny). W następstwie tego opóźniona jest owulacja i nie pojawiają się miesiączki. Cykle ulegają regulacji w różnie długim okresie czasu - nawet do kilkunastu miesięcy po porodzie z przypadku długiego karmienia piersią. Może Pani rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w każdej chwili, nawet mimo braku miesiączki. Przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkowo inne metody antykoncepcji. Lek może być stosowany podczas karmienia. Jeżeli ma Pani wątpliwości należy skonsultować się z ginekologiem. Pozdrawiam serdecznie!