Czy płód faktycznie przestał się rozwijać?

Witam, według USG dopochwowego jestem w 6 tygodniu ciąży, pojedyncze echo zarodka, CRL 7,84mm, ale niestety czynność serca niewidoczna. Czy jest szansa, że serduszko zacznie bić? Dodam, że powiedział mi dzisiaj, że rozwój płodu się zatrzymał i nic tu już nie urośnie, a różnica w USG z wczoraj z południa (CRL 6mm) i wieczora (CRL 6,97mm) nic nie znaczy. Wtedy też nie było tętna. Jestem załamana, to moja pierwsza ciąża - mam 31 lat, jestem po laparoskopii, endometrioza IV st. Jak to określił lekarz z dzisiaj: "to cud, że w ogóle pani zaszła.."

Lek. Marta Hat

Witam! W 6 tygodniu ciąży czynność serca jest już zwykle możliwa do uwidocznienia, ponieważ zarodek ma już wtedy więcej niż 5 mm długości (CRL). Badanie USG może w tym momencie na 100% potwierdzić obecność pęcherzyka, a na 86% określić bicie serca. Myślę, że powinna Pani wykonać kontrolne badanie USG oraz oszacować jak zmienia się poziom gonadotropiny kosmówkowej- ważna jest dynamika wzrostu. Jeśli przyrosty beta HCG nie będą adekwatne, a akcja serca nie zostanie uwidoczniona to będzie trzeba uznać, iż rozwój zarodka został zahamowany na bardzo wczesnym etapie, najprawdopodobniej w wyniku losowych defektów genetycznych. W takim przypadku może być konieczne wyłyżeczkowanie jamy macicy. Istotne jest potwierdzenie tej informacji, w tym momencie nie należy wysnuwać w 100% wiążących wniosków. Pozdrawiam serdecznie!