Analiza wyniku badania na przeciwciała w toksoplazmozie

Witam! Wykonywane miałem badania na toxoplasme gondii 3 lata temu i miano IgG wyszło 327 IU/ml. Nie powiedziano mi, żebym sobie je powtórzył. Dopiero niedawno się o tym dowiedziałem. Za namową lekarza rodzinnego powtórzyłem badanie i miano wzrosło do 357 IU/ml. Od 3 lat choruję na niezdiagnozowaną dotąd chorobę. Bóle stawów, fascykulacje mięśni, bóle mięśni, potliwość. Awidność wyszła wysoka. Zaś IgM zawsze ujemne. Jak mam się do tego badania odnieść?

Witam! Wysoki poziom przeciwciała w klasie IgG i brak przeciwciał w klasie IgM sugeruje zarażenie przebyte w przeszłości. Wysoka awidność świadczy o tym, że do zarażenia doszło co najmniej 5 miesięcy przed wykonaniem badania (wyklucza świeże zarażenie). Powtórne oznaczenie przeciwciał wykazało, że poziom IgG wzrósł niewiele (nie wskazuje miarodajnie na aktywne zarażenie) i w zasadzie można myśleć o wyniku jako wysokie sztywne IgG. Wszystko to sugeruje, że toksoplazmoza jako przyczyna dolegliwości wydaje się dość mało prawdopodobna, ale nie można jej wykluczyć. Jednakże występujące objawy skłaniają ku dalszej diagnostyce. W tym celu proponuję skonsultować problem z lekarzem chorób zakaźnych, a po wykluczeniu całkowitym toxoplazmozy i ewentualnie boreliozy, także z reumatologiem. Pozdrawiam serdecznie!