Witamina B12 a niedosłuch

Witam Mam od 4 roku życia niedosłuch obustronny w stopniu lekkim. Aparaty noszę dopiero od kilku lat. Po tak wielu latach życia w stresie z tym niedosłuchem mam już wyczerpane całkiem nerwy, brak mi chęci do działania, ciągle żyję w jakimś napięciu. Dużo słyszałam o wit b12 w zastrzykach, podobno miałam ją nawet podawaną w dzieciństwie. Czy jest jakieś wskazanie, możliwość abym dostawała w swoim przypadku tę witaminę, czy to by zaradziło na moim problemom. Kobieta, 35 lat.

Lek. Paweł Szadkowski

Niedobór witaminy B12 faktycznie może powodować objawy neurologiczne, ale podawanie tej witaminy w postaci zastrzyków jest zarezerwowane dla szczególnych przypadków. Może pani wykonać badanie stężenia wit. B12 w surowicy krwi. Jeśli chodzi jednak o pani objawy to uważam, że powinna pani przede wszystkim pozostawać pod opieką swojego lekarza prowadzącego oraz ewentualnie szukać porady u lekarza psychiatry.