Witamina C a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Dopiero zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Wczoraj wzięłam pierwszą tabletkę, a dzisiaj o tej samej porze drugą. Po 40 min. czując się trochę przeziębiona wypiłam wapno z dodatkiem wit. C - 120 mg. Czy wit. c mogła wpłynąć na wchłanianie się tabletki (czy powinnam np. wziąć dodatkowo jeszcze jedną tabletkę z opakowania, a jutro normalnie kolejną-tak jak przy pominiętej tabletce) czy ilość wit. c przyjęta krótko po pigułce nie wpłynie na jej działanie antykoncepcyjne i nadal będę chroniona?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wręcz przeciwnie - witamina C nasila działanie leków antykoncepcyjnych i nie powinna być przyjmowana w dawce większej, niż 1g dziennie, ponieważ zwiększone jest wtedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych. Dawka ok. 100mg witaminy C dziennie jest uznawana przez farmaceutów za dawkę bezpieczną dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.