Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 7 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Witamina C a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Dopiero zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Wczoraj wzięłam pierwszą tabletkę, a dzisiaj o tej samej porze drugą. Po 40 min. czując się trochę przeziębiona wypiłam wapno z dodatkiem wit. C - 120 mg. Czy wit. c mogła wpłynąć na wchłanianie się tabletki (czy powinnam np. wziąć dodatkowo jeszcze jedną tabletkę z opakowania, a jutro normalnie kolejną-tak jak przy pominiętej tabletce) czy ilość wit. c przyjęta krótko po pigułce nie wpłynie na jej działanie antykoncepcyjne i nadal będę chroniona?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Lek. Rafał Gryszkiewicz
83 poziom zaufania

Witam, wręcz przeciwnie - witamina C nasila działanie leków antykoncepcyjnych i nie powinna być przyjmowana w dawce większej, niż 1g dziennie, ponieważ zwiększone jest wtedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych. Dawka ok. 100mg witaminy C dziennie jest uznawana przez farmaceutów za dawkę bezpieczną dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy