Witamina D a choroby tarczycy

Witam. Mam duży niedobór Wit d3 10.30. Moja endokrynolog u której lecze tarczycy przepisala mi vigantolleten 1000*1 tabletka dziennie.Czy to nie za małą dawką żeby w miarę szybko uzupełnić braki?Zwlaszcza ze mam nadwage.Jestem nerwowa i bardzo senna całe dnie.Zazywam thyrozol 5mg*1 dziennie.Czy ta witamina doda mi energi i uspokoi nerwy i niepokoj?

Dzień dobry,

Przy takim niedoborze polecałbym Pani stosowanie Vigantoletten 1000 j.m. 4 x1 tabl. przez 2 tygodnie, a następnie redukcja dawki do dawki profilaktycznej 1x1 tabl. do kwietnie 2016 (takie są oficjalne zalecenie dla naszej szerokości geograficznej). Uzupełnienie niedoboru witaminy D powinno nieco poprawić Pani samopoczucie. Proszę jednak na wszelki wypadek sprawdzić hormony tarczycy, czy są prawidłowe. Jeżeli nie, to potrzebna będzie korekta leczenia tarczycy pod kontrolę specjalisty endokrynologa.Warto podczas wizyty wspomnieć o trapiących Panią dolegliwościach.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Witamina D ma zdolność do kumulowania się w organizmie i spożywana w zbyt dużej dawce może być toksyczna - zaufałabym więc lekarzowi i zastosowała się do jego zaleceń. Działanie witaminy D jest plejotropowe - oddziaływuje ona na wiele narządów i funkcji organizmu, istnieje więc możliwość, że w wyniku uzupełnienia jej niedoborów Pani samopoczucie będzie lepsze.