Jak odżywiać się i ćwiczyć, by jeszcze urosnąć?

Witam! Jestem chłopakiem. Mam 17 lat, 59 kg i 168 wzrostu. Mój problem jest taki, że jestem dosyć niski jak na swój wiek. Mam widoczne zarysy na twarzy, grube policzki i wielki brzuch. Chcę jeszcze urosnąć. Czy jest jakaś dobra dieta dla mojego wieku, żeby dobrze się rozwijać i utrzymywać dobrą sylwetkę oraz pozbyć się tłuszczu? Czy są jakieś dobre ćwiczenia, żeby spalić tłuszcz?

Witaj! Organizm chłopców się zmienia do około 20 roku życia. Tak więc teraz jest odpowiednia pora, żeby zrobić coś w kierunku swojego ciała i wyglądu. To czy więcej urośniesz nie tylko zależy od diety (musi być odpowiednio zbilansowana pod względem białka, tłuszczów i węglowodanów, a także witamin i soli mineralnych). Wprowadź w swoje codzienne życie zdrowe nawyki żywieniowe, które nie tylko pozwolą Ci zrzucić nadmiar kilogramów (około - 8kg), ale również będą warunkować prawidłowy rozwój. Zasady zdrowego żywienia są proste: regularnie spożywaj posiłki co 3 -4 godziny, po 2 koniecznie spożywaj śniadanie w ciągu 30 minut od wstania z łózka. Na śniadanie staraj się jeść ser biały półtłusty z wkrojoną natką pietruszki (źródło polifenoli, witaminy C i E, kwasu foliowego). Staraj się jeść pieczywo pełnoziarniste - żytnie, nasączone oliwą z oliwek, która jest źródłem nienasyconych kwasów. Po 3 wprowadź do swojej diety produkty jak najmniej przetworzone - wybieraj jogurty naturalne do których wrzucisz sam owoce. Taki jogurt zawiera mniej kalorii i jest zdrowszy od jogurtów gotowych. Koktajle na bazie owoców spożywaj na podwieczorek lub kolację. Na obiad zjadaj wysokiej jakości mięso - indyk, schab - pieczony w piekarniku gotowane około 150g. Kurczaki nie są dobrym wyborem, gdyż zawierają mnóstwo hormonów i innych leków, mających na celu przyspieszenie wzrostu tych ptaków. W Twojej diecie nie powinno również warzyw bogatych w witaminy i substancje antyoksydacyjne takie jak: brokuły, czerwona papryka, pomidory. Dodawaj je do kanapek oraz komponuj z nich surówki i sałatki. Co 2 -3 dzień staraj się spożywać grapefruita. Ponadto koniecznie wprowadź do swojej diety zieloną herbatę, ale taką zakupioną w specjalnych sklepach z herbatami na wagę. W ciągu dnia wypijaj 2 kubki, natomiast przed snem wieczorem wypij 350 ml herbaty Pu-erh - też kupioną na wagę. Kolację zjadaj zawsze na 2 godziny przed snem. Ważne są również ćwiczenia fizyczne, które będziesz wykonywać regularnie. Nagromadzona tkanka tłuszczowa sama nie zniknie, a wygląda bardzo nieestetycznie. Zapisz się na basen - świetnie kształtuje sylwetkę. Obecna pogoda sprzyja ruchowi na świeżym powietrzu - rolki, jazda na rowerze, marsz z kijkami. Możesz również zapisać się na siłownie i skupić ćwiczenia na partii brzuch, uda, klatka piersiowa. W domu wykonuj codziennie po 50 brzuszków, wykonuj skręty tułowia oraz pompki. Powodzenia mgr Aneta Kościołek