Czy zakrzep żyły środkowej siatkówki powstał w wyniku przyjmowania leków?

Witam! Mam 27 lat, w czerwcu 2011 roku miałem operację na lewostronne podmiedniczkowe zwężenie moczowodu. Wszystko poszło ok, ale na badaniu kontrolnym w listopadzie okazało się, że w lewej nerce mam kamienie. Od tamtej pory zacząłem kupować sobie rowatinex oraz fitolizynę, aby spróbować się ich pozbyć jeszcze przed zabiegiem PCNL. Na początku lutego tego roku pogorszył mi się wzrok w prawym oku. Po badaniach w szpitalu okazało się, że powodem tego jest zakrzep żyły środkowej siatkówki oraz obrzęk plamki. Lekarz powiedział, iż na razie wymagana jest obserwacja i mam wyznaczoną wizytę w maju, czyli 3,5 miesiąca po pojawieniu się tego problemu. Powodu zakrzepu nie znaleziono, a zabieg usunięcia kamieni na razie przełożyłem. Bardzo proszę o odpowiedź: czy zakrzep ten mógł być spowodowany braniem rowatinexu i fitolizyny, czy te 3,5 miesiąca to czas aby "umożliwić maksymalne spontaniczne ustąpienie obrzęku i wchłonięcie się krwotoków śródsiatkówkowych" oraz czy mogę liczyć na znaczną poprawę wzroku? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam! Na podstawie opisu można przypuszczać, że doszło do sytuacji określanej w okulistyce jako zakrzep żyły środkowej u młodych dorosłych. Uważa się, że ta dolegliwość (w przeciwieństwie do postaci u ludzi starszych gdzie zakrzep żylny powstał na podłożu czynników miażdżycowych) może mieć podłoże zapalne. Zakrzep tego typu ma zazwyczaj dobre rokowanie, objawy zazwyczaj wycofują się samoistnie, bez trwałych uszkodzeń. Przyjmowane leki są preparatami ziołowymi, które nie powinny mieć związku z powstaniem zakrzepu. Proponuję zgłosić się do okulisty w wyznaczonym terminie w celu przeprowadzenia badania kontrolnego. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty