Stan zapalny i małe polipy

Witam, mam 36 lat. Na wizycie kontrolnej, ginekolog stwierdziła, że mam stan zapalny i małe polipy. Pobrała materiał do cytologii. Powiedziała, że polipy są tak małe, że wystarczy przyłożyć laser 2-3 razy. Niestety, wynik cytologii - III, LSIL. Dostałam od niej skierowanie do szpitala (nie bardzo wiem w jakim celu) z wpisanym rozpoznaniem - nadżerka (mimo że wcześniej mówiła o polipach). Poszłam do szpitala. Zrobiono mi zabieg łyżeczkowania kanału szyki macicy, macicy i pobrano wycinki z tarczy. Myślałam, że zrobią coś z moją dolegliwością, ale okazało się, że pobrano tylko materiał do badania histopatologicznego - czy taki sposób postępowania jest zgodny? Wynik z badania: wycinki z tarczy: cervicitis et endocervicitis chronica, erosio vera, erosio glandularis, kanał: śluz, krew, cervictis chronica partim purulents, jama: krew, śluz, cervictis chronica partim purulents. Fragmenta endometrium proliferans.

Proszę o interpretację wyniku i radę, co robić dalej. Rozmawiałam ze swoją ginekolog przez telefon (na wizytę mam iść za dwa tygodnie, jak rany po łyżeczkowaniu się wygoją). Przeczytałam jej wyniki. Powiedziała, że jednak nadżerka(?). Jak zapytałam, czy będę mogła ją u niej usunąć (już kiedyś to robiła) powiedziała, że nie. Wspomniała coś o "odciążeniu". Podejrzewam, że znów chce mnie skierować do szpitala. Szczerze - pogubiłam się już (myślałam, że po pierwszym skierowaniu mnie wyleczą) i zatracam zaufaniu do swojej ginekolog.

Witam,

LSIL oznacza stwierdzenie w badaniu cytologicznym cech przetrwałego zakażenia HPV. Taki stan nie wymaga natychmiastowej weryfikacji histopatologicznej, tylko przeprowadzenia badania kolposkopowego, badania którego celem jest wykluczenia zmian wyższego stopnia. Grupa III oznacza, że w pobranym materiale zauważone zostały komórki z cechami dysplazji. Zmiany o charakterze dysplazji małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć bez śladu po leczeniu przeciwzapalnym. Dysplazja wyższych stopni wymaga dalszego postępowania diagnostycznego. Przyznam, że trudno jest mi się powiedzieć,dlaczego lekarz raz mówiła o polipach po czym wypowiada się na temat nadżerki. Ustalenie właściwych zmian możliwe jest jedynie po osobistym zbadaniu pacjenta, dlatego w tej kwestii nie mogę Pani pomóc. Wynik badania histopatologicznego jest jednak jednoznaczny. Zapalenie szyjki i śluzówki kanału szyjki macicy. Nadżerka prawdziwa. Nadżerka gruczołowa. Zapalenie szyjki macicy miejscami ropne. Endometrium w fazie proliferacji. W tym miejscu należy napisać, iż nadżerka prawdziwa jest ubytkiem nabłonka szyjki macicy powstającym najczęściej w wyniku przewlekłych stanów zapalnych. Z tego też względu wskazana jest wizyta u ginekologa, który zaordynuje Pani właściwe leczenie. Wskazane będą globulki dopochwowe, być może także antybiotykoterapia doustna. Pozdrawiam