Jakie są skutki uboczne usunięcia gruczolaka gruczołu krokowego?

Witam! Mam 66 lat i łagodny przerost prostaty, rozumiem przez to, że nie stwierdzono nowotworu. Po przebytej ostatnio operacji kręgosłupa na skutek narkozy zostałem zacewnikowany ze względu na zatrzymanie moczu. Minęło trzy miesiące lekarz urolog skierował mnie na operację usunięcia gruczolaka metodą otwartą ze względu na jego wielkość (około 10 cm3). Proszę o informację na temat skutków ubocznych takiego zabiegu. Pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA, 65 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Operacja usunięcia gruczolaka prostaty metodą otwartą jest bardziej obciążająca dla pacjenta niż metody laserowe, czy laparoskopowa, jednak w przypadku dużych zmian lub zmian nowotworowych daje lepszy dostęp do pola operacyjnego i jest dokładniejsza. Wiąże się ona z kolei z dłuższym pobytem w szpitalu oraz większymi pooperacyjnymi dolegliwościami bólowymi, czy zwiększonym ryzykiem krwawienia pooperacyjnego. Innych możliwe efektów ubocznych po zabiegu są podobne dla wszystkich technik i są to: ->ejakulacja wsteczna - czyli cofanie się spermy do pęcherza moczowego związane z zaburzoną funkcją zwieracza wewnętrznego cewki moczowej - w praktyce wiąże się ona z upośledzona zdolnością do wytrysku, czyli zaburzoną płodnością. ->Rzadko (kilka % pacjentów) występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu (np. przy kaszlu, śmiechu, wzmożonym napięciu mięśni tłoczni brzusznej). ->zaburzenia wzwodu (u około 10% pacjentów). Ich występowanie może być przejściowe lub stałe - w zależności od problemów z potencją przed zabiegiem oraz wieku pacjenta. Należy pamiętać, że usunięcie gruczolaka prostaty, nie oznacza usunięcia całej prostaty. W praktyce oznacza to, że należy pozostawać w kontroli urologicznej, ponieważ nadal występuje wystąpienia raka prostaty. W zależności od zastosowanej metody znieczulenia (ogólne, podpajęczynówkowe) mogą wystąpić specyficzne dla nich działania niepożądane. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty