Jakie są skutki uboczne usunięcia gruczolaka gruczołu krokowego?

Witam! Mam 66 lat i łagodny przerost prostaty, rozumiem przez to, że nie stwierdzono nowotworu. Po przebytej ostatnio operacji kręgosłupa na skutek narkozy zostałem zacewnikowany ze względu na zatrzymanie moczu. Minęło trzy miesiące lekarz urolog skierował mnie na operację usunięcia gruczolaka metodą otwartą ze względu na jego wielkość (około 10 cm3). Proszę o informację na temat skutków ubocznych takiego zabiegu. Pozdrawiam!

Lek. Marta Hat

Witam! Operacja usunięcia gruczolaka prostaty metodą otwartą jest bardziej obciążająca dla pacjenta niż metody laserowe, czy laparoskopowa, jednak w przypadku dużych zmian lub zmian nowotworowych daje lepszy dostęp do pola operacyjnego i jest dokładniejsza. Wiąże się ona z kolei z dłuższym pobytem w szpitalu oraz większymi pooperacyjnymi dolegliwościami bólowymi, czy zwiększonym ryzykiem krwawienia pooperacyjnego. Innych możliwe efektów ubocznych po zabiegu są podobne dla wszystkich technik i są to: ->ejakulacja wsteczna - czyli cofanie się spermy do pęcherza moczowego związane z zaburzoną funkcją zwieracza wewnętrznego cewki moczowej - w praktyce wiąże się ona z upośledzona zdolnością do wytrysku, czyli zaburzoną płodnością. ->Rzadko (kilka % pacjentów) występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu (np. przy kaszlu, śmiechu, wzmożonym napięciu mięśni tłoczni brzusznej). ->zaburzenia wzwodu (u około 10% pacjentów). Ich występowanie może być przejściowe lub stałe - w zależności od problemów z potencją przed zabiegiem oraz wieku pacjenta. Należy pamiętać, że usunięcie gruczolaka prostaty, nie oznacza usunięcia całej prostaty. W praktyce oznacza to, że należy pozostawać w kontroli urologicznej, ponieważ nadal występuje wystąpienia raka prostaty. W zależności od zastosowanej metody znieczulenia (ogólne, podpajęczynówkowe) mogą wystąpić specyficzne dla nich działania niepożądane. Pozdrawiam serdecznie!