Czy alkohol, jedzenie i biegunka obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, mam pytanie. Ostatnio byłam na grillu. Tabletki zawsze biorę o 20 i wtedy też tak zrobiłam, może nawet 15 min. wcześniej. Zjadłam kiełbaskę i wypiłam ok. 4 drinki. Przez całą noc dobrze się czułam, ale w nocy ok. 5 nad ranem zaczął boleć mnie brzuch, a o 7 dostałam mocnej biegunki (2 wizyty w toalecie), z czego druga już była zdecydowanie słabsza. Czy taka biegunka mogła osłabić działanie pigułki? A jeszcze jedno, czy jedzenie po przyjęciu pigułki 5 min. po, wpływa na działanie tabletki, tzn. kanapki, zupki, kiełbasa z grilla?

Lek. Marta Hat

Witam! Nie ma powodów do obaw. Przyjmuje się, że czas wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych wynosi maksymalnie 3 -4 godziny od zażycia. Biegunka po 11h od przyjęcia tabletki nie ma więc żadnego wpływu na działanie leku. W przypadku wystąpienia ostrej biegunki do 4h od zażycia tabletki należy niezwłocznie zażyć kolejną. Jeśli pominie się pigułkę w pierwszym blistrze należy przez następne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie. Jedzenie poza nielicznymi wyjątkami nie ma wpływu na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Mówi się o zmniejszeniu wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych przy zażywaniu w korelacji z błonnikiem. Pozdrawiam serdecznie!