Usunięcie macicy drogą pochwową

Witam, mam stwierdzone obniżenie narządu rodnego. Lekarz zabronił mi wszelkich ćwiczeń siłowych (a uprawiam kulturystykę). Nadmienię, że mam 40 lat, za sobą przebytą ciążę bliźniaczą cztery lata temu z powikłanym porodem drogami natury, HTZ od trzech lat. Nie wiem jak sobie z tym poradzić, bo nie chcę przestać uprawiania sportu. Czy usunięcie macicy drogą pochwową byłoby dla mnie rozwiązaniem? Jak wpłynęłoby na moje współżycie? Proszę o odpowiedź. Dziękuję, Aldona

Witam serdecznie! Histerektomia jest zabiegiem radykalnym, obciążonym wieloma powikłaniami (głównie natury psychicznej) o dlatego przeprowadzana jest w ściśle określonych sytuacjach. Obniżenie narządu bywa wskazaniem do operacji, zwykle jednak u starszych niż Pani kobiet. U młodszych preferowane są ćwiczenia dnia miednicy czy operacje rekonstrukcyjne dna miednicy. Niestety niemożliwe jest indywidualne ustalenie zaleceń i wskazań do operacji bez wcześniejszego zbadania Pani. W treści zapytania podaje Pani jedynie, iż lekarz rozpoznał obniżenie narządu rodnego. Niestety nie wiem, jak bardzo zaawansowane są zaburzenia statyki narządów rodnych oraz czy ma Pani dolegliwości towarzyszące, np. nietrzymanie moczu. Obniżenie narządu rodnego niewątpliwie jest przeciwwskazaniem do intensywnych ćwiczeń fizycznych. Proponuje Pani zabieg histerektomii jako metodę na wcześniejszy powrót do ćwiczeń. Musi Pani zdawać sobie sprawę, że po operacji obowiązuje minimum 6-miesięczny oszczędzający tryb życia. Po zabiegu histerektomii nierzadko dochodzi do obniżenia libido i problemów z osiągnięciem orgazmu. U niektórych pań wręcz przeciwnie, obserwuje sie zwiększoną satysfakcję seksualną. Jest to cecha bardzo indywidualna i tak jak wspomniałam wcześniej, w znacznej mierze uzależniona od kondycji psychicznej i akceptacji przeprowadzonego zabiegu. Pozdrawiam