Rak inwazyjny żołądka w badaniu histopatologicznym

Witam! Mój tato odebrał wyniki z histopatologii wycinka kalafiorowatej narośli, które wykryto podczas gastroskopii. Opis wygląda następująco: Dysplasia epithelii maioris gradus et foci adenocarcinomatis invasivi G2. Lauren typus intestinalis in fragmenta mucosae typus cardiae ventriculi. Examinatio materiae totae - II fragm, in serie. Proszę o interpretację i potwierdzenie wstępnej diagnozy - rak żołądka. Czekamy obecnie na wynik tomografu. Proszę o informacje jakie są rokowania w takim przypadku. Obecnie tato podjął równoczesne leczenie u doktora Hortmanowicza z Warszawy (lekarz homeopata który po badaniu rezonansem stwierdził, że nie widzi zmian nowotworowych, a jedynie stany zapalne żołądka i dwunastnicy, czyli owrzodzenie). Proszę o informację, czy taka metoda jest skuteczna w tak ciężkich przypadkach i czy są szanse na wyleczenie bez konieczności usunięcia żołądka?

Witam! Badanie histopatologiczne potwierdza diagnozę raka inwazyjnego żołądka. W takim przypadku wskazane jest leczenie operacyjne jako jedyny sposób leczenia radykalnego. Rak żołądka nie jest promienioczuły - zatem nie leczy się go radioterapią i bardzo słabo odpowiada na chemioterapię. Leczenie operacyjne raka inwazyjnego polega na usunięciu całego (lub - w niektórych przypadkach - prawie całego) żołądka oraz pakietu jak największej liczby węzłów chłonnych nie tylko regionalnych, ale i odległych. W przypadku stwierdzenia przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych coraz częściej stosuje się chemioterapię, choć brak dowodów na jej skuteczność. Bardzo istotny jest wynik tomografii komputerowej, ponieważ pozwala on ocenić rozległość - a zatem operacyjność - guza oraz ew. obecność przerzutów odległych. Absolutnie odradzam zastępowanie leczenia klasycznego homeopatycznym. Można je ewentualnie stosować jako postępowanie wspomagające, jednak pamiętać należy, że nie ma dowodów naukowych na jego skuteczność, a wobec braku badań trudno też ocenić mozliwe działania niepożądane.

Pozdrawiam