Czy preparat z błonnikiem może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, od miesiąca przyjmuje Aplefit. Pierwszą tabletkę biorę o godz. 10.30, następną o godz.13.30 i ostatnią 16.30. Tabletkę antykoncepcyjną zażywam o godz. 21.30. Czy Aplefit może wejść w interakcję z tabletkami anty. i obniżyć ich działanie? Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Wszelkie informacje dotyczące interakcji z innymi środkami, mogące zmniejszyć skuteczność tabletek, znajdzie Pani w ulotce. Dla pewności, radzę zerkać zawsze zarówno w ulotkę tabletek, jak i preparatu, który ma się zamiar zastosować równocześnie z nimi. W czasie siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek antykoncepcja jest zachowana jeżeli tabletki były przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Nie trzeba wtedy stosować dodatkowych metod antykoncepcji. Dotyczy to także stosowania błonnika. Podczas tej przerwy nie wpływa on na skuteczność tabletek. Prawidłowy czas trawienia powinien wynosić 12-24 godzin, więc po tym czasie nie powinien on mieć wpływu na kolejny blister zażywanych tabletek. Mówi się, że każda ilość błonnika podczas stosowania antykoncepcji poza 7-dniową przerwą może wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Pewnym zabezpieczeniem jest robienie 2-4 godzinnej przerwy między zażyciem tabletki antykoncepcyjnej a spożyciem posiłku bogatego w błonnik. Pozdrawiam serdecznie!